W ostatnim czasie, poświęciliśmy dużo uwagi problemowi 1% w rozliczaniu podatku dochodowego według zasad tzw. “Polskiego Ładu”. Według nowych zasad, zwiększeniu ulega kwota wolna od podatku (30 000 zł), oraz kwota drugiego progu podatkowego (120 000 zł), co powoduje ogromne zmiany dla Organizacji Pożytku Publicznego. Stąd też wystąpiliśmy z petycją o podniesienie przekazywanej kwoty z 1% na 1,2%  by zniwelować niekorzystne zmiany, które weszły w życie 1 stycznia 2022. Link do listu otwartego i petycji znajdziecie tutaj: List otwarty NaRencie.pl

Więcej o zmianach w przekazywaniu 1%: Polski Ład, Czy znów zapomniano o osobach z niepełnosprawnościami?

Polski Ład zagrozi zakładom pracy chronionej

Zakłady pracy chronionej, poza osiągania zysku z działalności gospodarczej, mają na celu aktywizację zawodową osób z niepełnosprawnościami, dla których często jedyna możliwość uzyskania zatrudnienia. Korzyści dla osoby z niepełnosprawnością płynące z zatrudnienia, to nie tylko te materialne, ale także poczucie wartości, poczucie bycia potrzebnym i ważnym oraz możliwość interakcji z innymi ludźmi. Niestety, zmiany które wprowadza w życie “Polski Ład” dotkną nie tylko korzystające z 1% Organizacje Pożytku Publicznego, ale także zakłady pracy chronionej. Według danych Biura Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych, w zakładach pracy chronionej, zatrudnionych jest ponad 90 000 osób z różnymi stopniami niepełnosprawności. Niepokoić może fakt, że stale maleje liczba przedsiębiorstw posiadających taki status. W 2015 było ich 1269, w 2021 już tylko 780, a negatywne zmiany w “Polskim Ładzie” mogą jeszcze pogorszyć tę sytuację.

Co niepełnosprawni pracownicy stracą na Polskim Ładzie

Zakłady pracy chronionej mają szereg przywilejów. Jednym z nich jest zwolnienie z odprowadzania podatku dochodowego do urzędu skarbowego. Kwota należna z tytułu podatku dochodowego danego pracownika jest w 40% przekazywana na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych a w 60% na zakładowy fundusz rehabilitacji. Środki z zakładowego funduszu rehabilitacji wykorzystywane są do przystosowania miejsc pracy dla kolejnych osób z niepełnosprawnościami, lub dofinansowania do rehabilitacji lub innych potrzeb niepełnosprawnych pracowników. Co więc w praktyce będą oznaczać zmiany w podatku dochodowym dla osób z niepełnosprawnościami zatrudnionymi w zakładach pracy chronionej? Niższe wpływy do zakładowego funduszu rehabilitacji, a co za tym idzie brak lub mniejsze wsparcie pracowników z niepełnosprawnościami. Według wyliczeń PFRON, do zakładowych funduszy rehabilitacji co roku trafia 260 000 000 zł, które realnie wspierają osoby z niepełnosprawnościami. W świetle nowych przepisów, ta kwota znacząco się zmniejszy. Co prawda rząd podjął próbę kompensacji tej straty, proponując zwiększenie dofinansowań z PFRON, jednak w praktyce wyjdzie czy będzie to dobra zmiana.

Poprzedni artykułDziś jesteś darczyńcą WOŚP… A jutro?
Następny artykułSporty zimowe dla osób i dzieci z niepełnosprawnościami
Cześć, mam na imię Mateusz. Na “NaRencie.pl” zajmuję się pisaniem artykułów i tworzeniem materiałów video. Poruszam tematy które są mi najbardziej bliskie. Po pierwsze sport, ponieważ jestem zawodnikiem Widzewa Łódź AMP Futbol a piłka nożna to moja największa pasja od najmłodszych lat. Po drugie podróże, ponieważ jestem absolwentem studiów na kierunku Turystyka i Rekreacja na Uniwersytecie Łódzkim. Ponadto przeżyłem fantastyczną przygodę, pracując jako pilot wycieczek do Włoch dla jednego z największych biur podróży w Polsce. Często odnoszę się też do innych tematów związanych z rynkiem pracy, edukacją oraz wszystkim innym czego doświadczyłem. Sam jestem niepełnosprawny od urodzenia, dlatego doskonale znam wszystkie minusy ale także i plusy z tym związane. Staram się dostrzegać rozwiązania, nie problemy. Taką też narrację przyjmuję w tworzonych przeze mnie treściach. Do wielu spraw podchodzę z dystansem. Cenię sobie poczucie humoru. Zachęcam do śledzenia moich wpisów i filmów a także do komentowania. Chętnie poznam Wasze opinie i porozmawiam z tymi z Was którzy będa mieli na to ochotę :)