Jeszcze niedawno mogliśmy emocjonować się występami biało-czerwonych na Igrzyskach Paraolimpijskich w Tokio, wkrótce potem kibicowaliśmy Reprezentacji Polski w Ampfutbolu w trakcie Mistrzostw Europy rozgrywanych w Krakowie. Na Igrzyskach w Tokio Polacy zdobyli 25 medali, w tym 6 złotych, a na Ampfutbolowym Euro, kadra zdobyła brąz, po fascynującym meczu o trzecie miejsce z Rosją. Wkrótce, będziemy mogli po raz kolejny kibicować reprezentantom Polski, tym razem na Zimowych Igrzyskach Paraolimpijskich.

Kiedy odbędą się Zimowe Igrzyska Paraolimpijskie.

Zimowe Igrzyska Paraolimpijskie, będą trwały od 4 do 13 marca 2022 roku. Są one krótsze niż Igrzyska Letnie, ponieważ sportowcy rywalizują w sześciu dyscyplinach. Przyszłoroczne Igrzyska będą już trzynastymi Zimowymi Igrzyskami Paraolimpijskimi i tym razem odbędą się w stolicy Chin – Pekinie. Pekin, będzie gościł sportowców z całego świata już po raz drugi, po Igrzyskach w 2008 roku.

Dyscypliny na zimowych Igrzyskach Paraolimpijskich

Rywalizacja na Zimowych Igrzyskach Paraolimpijskich, będzie toczyć się w sześciu dyscyplinach (dla porównania, na letnich igrzyskach dyscyplin było 22), jednak rozegranych zostanie łącznie 78 konkurencji. Wynika to z tego, że różne rodzaje niepełnosprawności, mają odpowiednią klasyfikację. Gdybym ja startował w Zimowych Igrzyskach Paraolimpijskich, rywalizował bym w kategorii T46 lub T47 czyli dla zawodników z wadą kończyny górnej, natomiast zawodnik po amputacji nogi w kategorii T64 lub T63. Możliwe jest zatem, by jeden kraj zdobył kilka złotych medali w jednej dyscyplinie.

O tym jak wyglądało to na Letnich Igrzyskach Paraolimpijskich w Tokio, przeczytacie tutaj: Co warto wiedzieć o Igrzyskach Paraolimpijskich w Tokio

Wracając natomiast do samych dyscyplin, to są one następujące: narciarstwo alpejskie, hokej na siedząco, narciarstwo klasyczne, biathlon (Na Igrzyskach w Turynie, Vancouver i Soczi,w biathlonie reprezentował Polskę Kamil Rosiek, czyli obrońca Reprezentacji Polski i Wisły Kraków AMP Futbol), biegi narciarskie i curling na wózkach.

W zimowej wersji igrzysk paraolimpijskich, większość dyscyplin przewidziana jest dla zawodników z wadami kończyn dolnych, ponieważ takie też były początki zimowych sportów dla osób z niepełnosprawnościami, kiedy to w latach 40 XX wieku odbywały się wyścigi na sankach. Wyglądało to podobnie jak narciarstwo biegowe, jednak w wersji na siedząco. Od tamtej pory zorganizowano 12 Zimowych Igrzysk Paraolimpijskich i zawody znacznie się zmieniły. Sportowcy ciągle dokonują nowych rzeczy i przesuwają granice swoich możliwości na niewyobrażalne poziomy. Narciarz alpejski, poruszający się na jednej nodze, osiąga prędkość ponad 100 km/h.

Wkrótce reprezentanci Polski odbiorą oficjalne nominacje od prezydenta. Czekamy z niecierpliwością na ich występy.

Poprzedni artykułNiezwykłe zawody łączące świat osób pełnosprawnych i tych z niepełnosprawnościami – Avalon Extreme GT Challenge
Następny artykułPolski film o kobiecie z niepełnosprawnością zawalczy o Oscara
Cześć, mam na imię Mateusz. Na “NaRencie.pl” zajmuję się pisaniem artykułów i tworzeniem materiałów video. Poruszam tematy które są mi najbardziej bliskie. Po pierwsze sport, ponieważ jestem zawodnikiem Widzewa Łódź AMP Futbol a piłka nożna to moja największa pasja od najmłodszych lat. Po drugie podróże, ponieważ jestem absolwentem studiów na kierunku Turystyka i Rekreacja na Uniwersytecie Łódzkim. Ponadto przeżyłem fantastyczną przygodę, pracując jako pilot wycieczek do Włoch dla jednego z największych biur podróży w Polsce. Często odnoszę się też do innych tematów związanych z rynkiem pracy, edukacją oraz wszystkim innym czego doświadczyłem. Sam jestem niepełnosprawny od urodzenia, dlatego doskonale znam wszystkie minusy ale także i plusy z tym związane. Staram się dostrzegać rozwiązania, nie problemy. Taką też narrację przyjmuję w tworzonych przeze mnie treściach. Do wielu spraw podchodzę z dystansem. Cenię sobie poczucie humoru. Zachęcam do śledzenia moich wpisów i filmów a także do komentowania. Chętnie poznam Wasze opinie i porozmawiam z tymi z Was którzy będa mieli na to ochotę :)