Jakie są darmowe atrakcje w Rzymie?

Rzym jest zdecydowanie jednym z najczęściej odwiedzanych miast na świecie. Nie bez powodu. Jest to dawna stolica Cesarstwa Rzymskiego, z piękną architekturą i świetną kuchnią. Atrakcji i kulturowych zabytków jest bardzo dużo i można je spotkać praktycznie na każdym kroku. Dobrą informacją jest fakt, że większość atrakcji Rzymu jest darmowa dla osób niepełnosprawnych. Wystarczy okazać legitymację osoby niepełnosprawnej, którą można uzyskać w regionalnym oddziale PCPR (więcej informacji o legitymacji znajdziecie pod tym linkiem: https://www.gov.pl/web/rodzina/nowa-legitymacja-osob-niepelnosprawnych)

W zdecydowanej większości Włoch wstęp do muzeów i obiektów historycznych jest dla osób niepełnosprawnych darmowy. Co więcej, nie trzeba czekać w kolejce. Przykładowo, do Amfiteatru Flawiuszów ( zwanego potocznie Koloseum), od rana ustawiają się długie kolejki. Posiadając legitymację, wystarczy podejść do wolnego pracownika i okazać mu legitymację. Najprawdopodobniej zostaniemy wpuszczeni wejściem dla grup, gdzie kolejka jest zdecydowanie mniejsza. Warto pamiętać że może z nami wejść 1 (czasem 2) osoba towarzysząca. Podobnie sprawa wygląda np. w Bazylice św. Piotra. Nie trzeba stać w kolejce, która w wakacyjne dni ustawia się na placu. Najlepiej podejść z boku do miejsca gdzie odbywa się kontrola bezpieczeństwa, okazać legitymację i zostaniemy wpuszczeni bez czekania. Podobnie będzie w Panteonie czy Zamku św. Anioła.

Czy Rzym jest dostępny dla osób niepełnosprawnych?

Tak i nie. Nie, ponieważ część zabytków ma ok 2 000 lat, wtedy nikt nie myślał o przystosowaniu ich do osób niepełnosprawnych. Tak, ponieważ część obiektów, jak i komunikacja miejska są dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Osoba na wózku inwalidzkim będzie w stanie zobaczyć Bazylikę św. Piotra, Muzea Watykańskie, Panteon czy Koloseum. Koloseum, mimo że jest wielopiętrowe, schody są bardzo wysokie i strome, to część budynku wybudowanego w 80 r n.e jest dostosowana do osób niepełnosprawnych. Utworzono widoczny na zdjęciu poniżej taras, na który może dostać i poruszać się osoba na wózku czy z problemami z chodzeniem.

Osoba z niepełnosprawnością ruchową, może mieć problem z odwiedzeniem Schodów Hiszpańskich, Zamku św. Anioła, Pomnik Vittorio Emanuele czy Fontanny di Trevi. Należy też pamiętać że wiele Rzymskich dróg wyłożonych jest kostką i może być trudno poruszać się po nierównej powierzchni.

Komunikacja miejska w Rzymie.

Jeżeli chodzi o komunikację miejską, to w Rzymie są 3 linie metra. Linia C (którą dojedziemy np. do Kolosseum) jest w 100% dostosowana do osób niepełnosprawnych. Pozostałe linie A i B mają dostosowane jedynie duże stacje oraz te, przy których znajdują się atrakcje turystyczne (np. stacja Ottaviano). Warto więc zdecydować się na hotel w pobliżu linii metra C. Poza metrem, można skorzystać z autobusów miejskich, jednak większość jest słabo dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Do Rzymu można dostać się z kilku Polskich miast. Loty oferują https://wizzair.com, https://www.ryanair.com/pl/pl/ czy https://www.lot.com/. Oczywiście bezpłatnie można przewieźć wózek lub inne niezbędne sprzęty. W Rzymie są dwa lotniska Ciampino i Fiumicino. Lepiej wybrać to drugie, ponieważ bezpośrednio z terminala kursują pociągi do centrum miasta.

Liczące ponad 2 000 lat Forum Romanum może stanowić przeszkodę nie do pokonania.

Jeżeli ktoś z Was był w Rzymie, dajcie znać w komentarzach jak Wam się podobało oraz czy zwiedzanie Wiecznego Miasta było wyzwaniem czy czystą przyjemnością.

Poprzedni artykułMożliwość komunikacji to nie przywilej. To prawo każdego człowieka – Kilka słów o komunikacji alternatywnej i wspomagającej
Następny artykułPodróż samolotem z wózkiem inwalidzkim
Cześć, mam na imię Mateusz. Na “NaRencie.pl” zajmuję się pisaniem artykułów i tworzeniem materiałów video. Poruszam tematy które są mi najbardziej bliskie. Po pierwsze sport, ponieważ jestem zawodnikiem Widzewa Łódź AMP Futbol a piłka nożna to moja największa pasja od najmłodszych lat. Po drugie podróże, ponieważ jestem absolwentem studiów na kierunku Turystyka i Rekreacja na Uniwersytecie Łódzkim. Ponadto przeżyłem fantastyczną przygodę, pracując jako pilot wycieczek do Włoch dla jednego z największych biur podróży w Polsce. Często odnoszę się też do innych tematów związanych z rynkiem pracy, edukacją oraz wszystkim innym czego doświadczyłem. Sam jestem niepełnosprawny od urodzenia, dlatego doskonale znam wszystkie minusy ale także i plusy z tym związane. Staram się dostrzegać rozwiązania, nie problemy. Taką też narrację przyjmuję w tworzonych przeze mnie treściach. Do wielu spraw podchodzę z dystansem. Cenię sobie poczucie humoru. Zachęcam do śledzenia moich wpisów i filmów a także do komentowania. Chętnie poznam Wasze opinie i porozmawiam z tymi z Was którzy będa mieli na to ochotę :)