Podróżowanie samolotem, jest nie tylko szybkie i wygodne, ale także bardzo przystępne. Osoby z różnymi rodzajami niepełnosprawności mogą bez problemu polecieć na wymarzone wakacje. Jak wygląda kwestia podróży samolotem osoby na wózku inwalidzkim?

W większości linii lotniczych można bezpłatnie przewieźć dwa sprzęty ułatwiające poruszanie się. W tym przypadku bierzemy za przykład wózek inwalidzki. Systemy rezerwacji każdego przewoźnika różnią się, nie wszędzie jest możliwość poinformowania o konieczności zabrania z sobą wózka inwalidzkiego w trakcie rezerwacji online. W takim przypadku po dokonaniu rezerwacji, należy skontaktować się z biurem obsługi klienta i poinformować o swoich dodatkowych wymaganiach, czy wymiarach przewożonego wózka. Na każdym lotnisku pasażer na wózku inwalidzkim może bezpłatnie skorzystać z pomocy. Trzeba wezwać pomoc w wyznaczonym do tego miejscu. W przypadku lotniska im. F. Chopina w Warszawie są na to przeznaczone 4 pylony w hali odlotów oraz jeden przy stacji PKP. Dodatkowo należy pamiętać by na lotnisku pojawić się odpowiednio wcześniej. Większość portów lotniczych wymaga by pasażer wymagający asysty zjawił się ok 2,5h przed planowanym wylotem. Wózek inwalidzki z którego korzystamy będzie przewieziony jak bagaż rejestrowany i trzeba “nadać” go razem z ewentualnym bagażem. Od momentu nadania do wejścia na pokład, pasażer będzie poruszał się wraz z asystentem na wózku należącym do portu lotniczego. Samo wejście na pokład odbywa się zazwyczaj przed boardingiem (wejściem na pokład) wszystkich pasażerów. W lotnisku docelowym, pasażer wymagający asysty wysiada najczęściej jako ostatni. Na miejscu, podobnie jak w przypadku wylotu, pasażerem na wózku zajmuje się asystent, który odbiera go z samolotu, prowadzi do kontroli celnej, odbiera bagaż i wózek a na koniec odprowadza do taksówki lub innego środka komunikacji. Jeżeli jest to lotnisko przesiadkowe, asystent towarzyszy pasażerowi aż do wejścia na pokład kolejnego samolotu.

Podróż samolotem z protezą.

Podróż z protezą kończyny dolnej jest znacznie prostsza niż w przypadku konieczności poruszania się na wózku inwalidzkim. Można bezpłatnie zabrać na pokład 2 kule ortopedyczne, jeżeli jest taka potrzeba. Proteza spowoduje uruchomienie systemu wykrywania metalu i pasażer zostanie zabrany na dodatkową kontrolę bezpieczeństwa. Należy pokazać pracownikowi wykonującemu kontrolę indywidualną  protezę by przyspieszyć cały proces. Jeżeli “pikanie” wywołała jedynie proteza i nie przewozimy broni, narkotyków, dzikich zwierząt ani innych niedozwolonych przedmiotów, to na tym kończą się wszelkie niedogodności. Oczywiście taki pasażer ma również prawo do skorzystania z asysty na lotnisku.

Podróż samolotem osoby z niepełnosprawnością wzrokową.

Pasażer z niepełnosprawnością wzrokową ma prawo do uzyskania pomocy na lotnisku, dokładnie tak jak pasażerowie z niepełnosprawnością ruchową. Asystent pomoże takiemu pasażerowi we wszystkich sprawach związanych z podróżą. Jeżeli pasażer podróżuje z osobą towarzyszącą, otrzymają miejsca obok siebie. Należy pamiętać by zgłosić to do przewoźnika. W przypadku jeżeli podróżuje z psem przewodnikiem, większość linii pozwala bezpłatnie zabrać psa na pokład. Pies nie może jedynie zajmować miejsca siedzącego.

Czy niepełnosprawni mogą korzystać z szybszej odprawy na lotnisku.

Osoby niepełnosprawne mogą korzystać z priority line na lotnisku. Czy to w przypadku kontroli dokumentów czy wejścia na pokład. Osoba bez widocznej niepełnosprawności powinna posiadać legitymację osoby niepełnosprawnej, by mieć możliwość ustawienia się w mniejszej kolejce. Dodatkowo może zabrać ze sobą opiekuna. Mam nadzieję że artykuł będzie dla Was pomocny i nie będziecie mieć obaw przed dalekimi podróżami. Doświadczenie nowych miejsc jest jedną z najlepszych rzeczy jaka może nas spotkać.

Poprzedni artykuł(Nie)pełnosprawny turysta – Czy Rzym jest dostępny dla osoby niepełnosprawnej
Następny artykułRefundacja składek ZUS dla niepełnosprawnych przedsiębiorców
Cześć, mam na imię Mateusz. Na “NaRencie.pl” zajmuję się pisaniem artykułów i tworzeniem materiałów video. Poruszam tematy które są mi najbardziej bliskie. Po pierwsze sport, ponieważ jestem zawodnikiem Widzewa Łódź AMP Futbol a piłka nożna to moja największa pasja od najmłodszych lat. Po drugie podróże, ponieważ jestem absolwentem studiów na kierunku Turystyka i Rekreacja na Uniwersytecie Łódzkim. Ponadto przeżyłem fantastyczną przygodę, pracując jako pilot wycieczek do Włoch dla jednego z największych biur podróży w Polsce. Często odnoszę się też do innych tematów związanych z rynkiem pracy, edukacją oraz wszystkim innym czego doświadczyłem. Sam jestem niepełnosprawny od urodzenia, dlatego doskonale znam wszystkie minusy ale także i plusy z tym związane. Staram się dostrzegać rozwiązania, nie problemy. Taką też narrację przyjmuję w tworzonych przeze mnie treściach. Do wielu spraw podchodzę z dystansem. Cenię sobie poczucie humoru. Zachęcam do śledzenia moich wpisów i filmów a także do komentowania. Chętnie poznam Wasze opinie i porozmawiam z tymi z Was którzy będa mieli na to ochotę :)