Wielkimi krokami zbliżają się Zimowe Igrzyska Paraolimpijskie w 2022 roku. Po zmaganiach sportowców na opóźnionych z powodu pandemii Igrzysk Paraolimpijskich w Tokio, czas na zimową edycję. Zimowe Igrzyska Paraolimpijskie odbędą się w Pekinie w marcu 2022 roku. W zimowym wydaniu jest znacznie mniej dyscyplin niż w letnich igrzyskach, bo jedynie sześć. Z racji, że jest ich naprawdę niewiele, przybliża Wam wszystkie 6 dyscyplin.

Parahokej

Jedną z dwóch dyscyplin drużynowych jest hokej. Jest to dyscyplina najbardziej widowiskowa i emocjonującą, ponieważ mecze często są bardzo intensywne a zawodnicy nie stronią od mocnych pojedynków. Generalnie zasady są bardzo podobne jak w standardowym hokeju na lodzie. Boisko ma takie same wymiary, drużyną składa się z 5 zawodników z pola i bramkarza. Ponieważ dyscyplina dedykowana jest osobom po amputacji lub urazie kończyny dolnej, zawodnicy poruszają się na specjalnych sankach. Dodatkowo używają kija zarówno do odbijania krążka jak i sterowania „sankami”. W 2021 roku odbyły się Mistrzostwa Świata w para hokej. Pierwsze trzy miejsca przypadły kolejno dla Stanów Zjednoczonych, Kanady i Rosji, czyli reprezentacji krajów, gdzie hokej jest bardzo popularny. Co ciekawe niektórzy z zawodników przed wypadkiem uprawiali standardową odmianę hokeja.

Paracurling

Jest to drugi ze sportów z programy Zimowych Igrzysk Paraolimpijskich w który gra się drużynami. Drużyny składają się z 4 mężczyzn i 4 kobiet, poruszających się na wózku inwalidzkim ze względu na amputację kończyny dolnej, stwardnienie rozsiane lub inne schorzenia. Sam sport jest dosyć ciekawy i unikalny. Polega na umieszczeniu kamienia jak najbliżej środka tarczy. Robi się to poprzez pchnięcie kamienia wzdłuż pola do gry mającego ponad 40 metrów. W standardowej wersji, są jeszcze zawodnicy, którzy jadą na łyżwach wzdłuż sunącego po tafli lodu kamienia i „szczotkują” drogę tak, by finalnie umieścić go jak najbliżej środka tarczy. W wersji paraolimpijskiej zawodnik rzucający musi być maksymalnie precyzyjny, ponieważ nie ma możliwości „szczotkowania” czyli korygowania drogi kamienia.

Dla zainteresowanych warto wspomnieć, że w Warszawie istnieje tor curlingowy i osoby z niepełnosprawnością mogą spokojnie spróbować swoich sił w tym sporcie pod okiem instruktorów.

Parabiathlon

Biathlon to połączenie biegu na nartach że strzelectwem. Bieg odbywa się na kilku dystansach i za chybione strzały są przewidziane kary. W zależności od dystansu są to albo dodatkowa runda karna, albo dolicza się karne sekundy. Rywalizacja odbywa się dla zawodników po amputacji lub z wadą wrodzoną kończyny dolnej a także dla zawodników z wadą wzroku. W przypadku rywalizacji osób niewidomych i niedowidzących w strzelaniu wykorzystuje się specjalny system audio, który wydaje dźwięki o różnym natężeniu w zależności od tego jak precyzyjnie celują do tarczy.

To trzy z sześciu zimowych sportów paraolimpijskich, w części drugiej znajdziecie opis pozostałych. 

Mateusz 

Poprzedni artykułList otwarty – Narencie.pl
Następny artykułDziś jesteś darczyńcą WOŚP… A jutro?
Cześć, mam na imię Mateusz. Na “NaRencie.pl” zajmuję się pisaniem artykułów i tworzeniem materiałów video. Poruszam tematy które są mi najbardziej bliskie. Po pierwsze sport, ponieważ jestem zawodnikiem Widzewa Łódź AMP Futbol a piłka nożna to moja największa pasja od najmłodszych lat. Po drugie podróże, ponieważ jestem absolwentem studiów na kierunku Turystyka i Rekreacja na Uniwersytecie Łódzkim. Ponadto przeżyłem fantastyczną przygodę, pracując jako pilot wycieczek do Włoch dla jednego z największych biur podróży w Polsce. Często odnoszę się też do innych tematów związanych z rynkiem pracy, edukacją oraz wszystkim innym czego doświadczyłem. Sam jestem niepełnosprawny od urodzenia, dlatego doskonale znam wszystkie minusy ale także i plusy z tym związane. Staram się dostrzegać rozwiązania, nie problemy. Taką też narrację przyjmuję w tworzonych przeze mnie treściach. Do wielu spraw podchodzę z dystansem. Cenię sobie poczucie humoru. Zachęcam do śledzenia moich wpisów i filmów a także do komentowania. Chętnie poznam Wasze opinie i porozmawiam z tymi z Was którzy będa mieli na to ochotę :)