Krótkie dni, ujemna temperatura i zasypane śniegiem ulice, co jeszcze bardziej utrudnia poruszanie się. To z tymi zjawiskami, najczęściej może kojarzyć się zima osobom z niepełnosprawnościami. Może, ale nie musi. W ostatnich latach, coraz bardziej popularne stały się sporty zimowe dla osób z niepełnosprawnościami. Dotyczy to zarówno poziomu profesjonalnego, ponieważ wkrótce odbywają się XIII Zimowe Igrzyska Paraolimpijskie, ale także poziomu amatorskiego, ponieważ istnieją fundacje, które umożliwiają osobom z różnymi niepełnosprawnościami uprawianie sportów zimowych.

Jazda na nartach dla osób z niepełnosprawnościami.

Zarówno dzieci jak i dorośli z niepełnosprawnościami wrodzonymi czy nabytymi, po amputacji czy urazie kręgosłupa, niewidomi czy cierpiący na porażenie mózgowe, mogą uprawiać sporty zimowe. Przebywanie w górach daje poczucie ogromnej swobody i wolności. Takie doświadczenie, potrafi zwiększyć pewność siebie i być fajną rozrywką. Nie chodzi tu jedynie o jazdę na nartach, choć ten sport jest jednym z najbardziej atrakcyjnych i możliwych dla osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Istnieją fundacje, które umożliwiają osobom, które na co dzień poruszają się na wózku inwalidzkim poczuć swobodę i adrenalinę podczas zjazdów ze stromych zboczy ośnieżonych gór. Jazda odbywa się przy pomocy jednego lub dwóch instruktorów, którzy na specjalnych sankach asekurują daną osobę.

Jest to tylko jedna z wielu możliwości. Istnieją też możliwości jazdy na nartach przez osoby niewidome. Osoba niewidoma, samodzielnie porusza się na nartach, jednak przy sobie ma instruktora, który pomaga w nawigacji i dba o bezpieczeństwo. 

Z kolei osoby po amputacji lub z wadą wrodzoną kończyny dolnej, mogą uprawiać narciarstwo alpejskie, nawet w profesjonalny sposób. Jest to jedna z zimowych dyscyplin paraolimpijskich. Zawodnicy, poruszający się na jednej narcie osiągają prędkość przekraczające nawet 100 km/h. Zmagania Reprezentantów Polski, będzie można śledzić w trakcie Zimowych Igrzysk Paraolimpijskich w Pekinie w marcu 2022 roku.

Gdzie nauczyć się jazdy na nartach będąc osobą z niepełnosprawnością.

Zaznaczę na wstępie, że jazda na nartach jest tylko jedną z dostępnych opcji. Można przecież oprócz tego trenować hokej, jazdę na łyżwach, bardzo ciekawym wyborem jest również curling. Skupiam się jednak na narciarstwie, ponieważ istnieją w Polsce duże możliwości uprawiania narciarstwa przez osoby z niepełnosprawnościami. Kilkanaście lat temu, na zachodzie Europy, zaczęły powstawać fundacje i organizację, umożliwiające osobom z niepełnosprawnościami uprawianie sportów zimowych. 

W Warszawie działa “Fundacja chcieć to spróbować”. Fundacja prowadzi rehabilitację przez sport. Uczą dzieci z niepełnosprawnościami jazdy na nartach. Zajęcia odbywają się na Górce Szczęśliwickiej w Warszawie lub na wyjazdach w trakcie ferii. Taka forma rehabilitacji jest ciekawa, angażująca i dzieci po prostu fajnie się bawią, dlatego zdecydowanie warto spróbować.

Mateusz

Poprzedni artykułNie tylko 1%. Jak jeszcze Polski Ład uderzy w osoby z niepełnosprawnościami.
Następny artykułWykluczenie komunikacyjne osób z niepełnosprawnościami
Cześć, mam na imię Mateusz. Na “NaRencie.pl” zajmuję się pisaniem artykułów i tworzeniem materiałów video. Poruszam tematy które są mi najbardziej bliskie. Po pierwsze sport, ponieważ jestem zawodnikiem Widzewa Łódź AMP Futbol a piłka nożna to moja największa pasja od najmłodszych lat. Po drugie podróże, ponieważ jestem absolwentem studiów na kierunku Turystyka i Rekreacja na Uniwersytecie Łódzkim. Ponadto przeżyłem fantastyczną przygodę, pracując jako pilot wycieczek do Włoch dla jednego z największych biur podróży w Polsce. Często odnoszę się też do innych tematów związanych z rynkiem pracy, edukacją oraz wszystkim innym czego doświadczyłem. Sam jestem niepełnosprawny od urodzenia, dlatego doskonale znam wszystkie minusy ale także i plusy z tym związane. Staram się dostrzegać rozwiązania, nie problemy. Taką też narrację przyjmuję w tworzonych przeze mnie treściach. Do wielu spraw podchodzę z dystansem. Cenię sobie poczucie humoru. Zachęcam do śledzenia moich wpisów i filmów a także do komentowania. Chętnie poznam Wasze opinie i porozmawiam z tymi z Was którzy będa mieli na to ochotę :)