Osoby niepełnosprawne mają ustawowo zagwarantowane ulgi na zakup biletów. W ramach tego osoby niepełnosprawne mogą zakupić zniżkowe bilety so instytucji kultury (o czym pisałem w tym artykule: ) a także korzystać z ulgowych przejazdów komunikacją publiczną. W tym artykule krótko omówię temat zniżek dla osób niepełnosprawnych w komunikacji publicznej. 

Darmowe bilety komunikacji miejskiej w dla niepełnosprawnych. 

Za przykład posłuży mi komunikacją miejską w Warszawie. Większość miast w Polsce ma bardzo podobne zasady. Warto jednak, na bieżąco śledzić strony zakładów transportu publicznego w naszym mieście lub tam gdzie podróżujemy.

W stolicy, osoby niepełnosprawne mogą liczyć na szereg przywilejów w komunikacji publicznej. Studenci i uczniowie niepełnosprawni do ukończenia 26 roku życia, mający orzeczoną przynajmniej częściową niezdolność do pracy mają prawo do bezpłatnego przejazdu komunikacją miejską w Warszawie. Wymagana jest legitymacja studencka lub uczniowska, legitymacji osoby niepełnosprawnej oraz orzeczenie o niepełnosprawności. Bezpłatnie może również podróżować opiekun takiej osoby.

Bezpłatnie podróżować mogą również osoby z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, jeżeli wynika on z choroby narządu wzroku oraz osoby że znacznym stopniem niepełnosprawności. 

Osoby z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, po 26 roku życia mogą korzystać z biletów ulgowych w komunikacji miejskiej w Warszawie. Przysługuje im zniżka w wysokości 50% na bilety jednorazowe i okresowe. 

Nie będę rozpatrywał jak wygląda to w innych miastach w Polsce, jednak w większości miast sytuacja jest bardzo podobna, jeśli nie taka sama. Inaczej jednak wygląda kwestia ulgowych przejazdów komunikacją miejską pociągami.

Zniżki dla niepełnosprawnych w pociągach. 

Mimo że w Polsce jest ustawowy obowiązek stosowania ulgowych ofert dla osób niepełnosprawnych, w PKP jest tylko sytuacji kiedy osoba niepełnosprawna może skorzystać z ulgowego przejazdu pociągiem. 

  • Student z niepełnosprawnością ma 51% zniżki (czyli standardowa zniżka studencka), jedynie jego opiekun otrzymuje konkretną zniżkę wynoszącą 95%. Dotyczy to jedynie osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. 
  • Lepiej sytuacja wygląda dla studentów niepełnosprawnych dojeżdżających do uczelni. Otrzymują one 78% zniżki. 
  • Ponadto osoby niewidome, w zależności od stopnia samodzielności mają zniżkę w wysokości 95% lub 37%.

Osoby niepełnosprawne beż zniżek na przejazdy pociągami.

Jest jeszcze kilka grup osób niepełnosprawnych i ich opiekunów, którzy mogą korzystać z ulg przy przejazdach pociągami, jednak regulamin PKP wyklucza wiele osób niepełnosprawnych z możliwości zakupu biletu na przejazd z choćby niewielką zniżką. Wydaje się, że w tej dużej grupy, nie kwalifikującej się na jakiekolwiek zniżki, jest najwięcej osób regularnie korzystających z pociągów. Osoby o lekkim stopniu niepełnosprawności, lub osoby z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, tak jak ja, jednak o niemal nieograniczonej mobilności, będą najczęściej jeździć pociągiem. Takie osoby mogą będą szukać pracy dalej od miejsca zamieszkania czy po prostu jeździć na częstsze wycieczki. Co więcej, osoby niepełnosprawne z lekkim stopniem niepełnosprawności mogą bez problemu korzystać z ulgowych wejść do muzeów czy innych instytucji kultury. Poruszam ten temat, ponieważ sam napotkałem ten problem. Będąc przekonanym że skoro ustawowo przysługuje mi zniżka, kupowałem bilety na pociąg do pracy za ok 6 zł. Kilka razy konduktorzy zaakceptowali moja legitymację osoby niepełnosprawnej i poszli dalej. Po kilku razach, pani konduktor zwróciła uwagę że nie mogę korzystać z tej ulgi. Musiałem zakupić bilet za prawie 30 zł w jedną stronę. Goryczy dodaje fakt, że choćby we Włoszech osoba niepełnosprawna oraz jej opiekun może skorzystać ze zniżki 30% na przejazd pociągiem, jedynie po okazaniu legitymacji osoby niepełnosprawnej.

Poprzedni artykułSport dla dzieci niepełnosprawnych oraz rehabilitacja przez sport
Następny artykułCzy niewidomi mogą grać w piłkę? Blind football
Cześć, mam na imię Mateusz. Na “NaRencie.pl” zajmuję się pisaniem artykułów i tworzeniem materiałów video. Poruszam tematy które są mi najbardziej bliskie. Po pierwsze sport, ponieważ jestem zawodnikiem Widzewa Łódź AMP Futbol a piłka nożna to moja największa pasja od najmłodszych lat. Po drugie podróże, ponieważ jestem absolwentem studiów na kierunku Turystyka i Rekreacja na Uniwersytecie Łódzkim. Ponadto przeżyłem fantastyczną przygodę, pracując jako pilot wycieczek do Włoch dla jednego z największych biur podróży w Polsce. Często odnoszę się też do innych tematów związanych z rynkiem pracy, edukacją oraz wszystkim innym czego doświadczyłem. Sam jestem niepełnosprawny od urodzenia, dlatego doskonale znam wszystkie minusy ale także i plusy z tym związane. Staram się dostrzegać rozwiązania, nie problemy. Taką też narrację przyjmuję w tworzonych przeze mnie treściach. Do wielu spraw podchodzę z dystansem. Cenię sobie poczucie humoru. Zachęcam do śledzenia moich wpisów i filmów a także do komentowania. Chętnie poznam Wasze opinie i porozmawiam z tymi z Was którzy będa mieli na to ochotę :)