Początkowo, nauka chodzenia w protezie może wydawać się czymś niesamowicie trudnym. Dlatego tak ważne odpowiednie nastawienie w początkowej fazie. Rzeczą oczywistą jest, że pierwsze kroki będą niewielkie i będą się wiązać z dużym wysiłkiem, jednak systematyczna praca umożliwi w przyszłości normalne, samodzielne funkcjonowanie. Jest wiele czynników, które wpływają na to jak szybko potrwa powrót do sprawności np. ogólna sprawność fizyczna pacjenta, wysokość amputacji czy rodzaj i jakość protezy. Podkreślę jeszcze raz, że najważniejsza pozostaje cierpliwość i determinacja do ćwiczeń, w celu jak najszybszego powrotu do pełnej sprawności.

Powrót do sprawności po amputacji

Tak jak zaznaczyłem wcześniej, najważniejsza jest cierpliwość. Próba przyspieszenia całego procesu powrotu do sprawności, może okazać się zgubna. Po pierwsze, ćwiczenia mogą nie przynieść pożądanego efektu a po drugie, jeżeli pacjent nastawi się na szybkie postępy, może łatwo się zniechęcić, kiedy nie będzie ich widział od razu. Ponadto, ważne jest aby wykonywać tylko ćwiczenia zalecane przez fizjoterapeutę. W internecie dostępnych jest wiele filmów instruktażowych, jednak nieprawidłowe wykonywanie ćwiczenia, czy nieodpowiedni dobór ćwiczeń może w najlepszym przypadku opóźnić uzyskanie pożądanego efektu. Ćwiczenia wykonywane prawidłowo od samego początku staną się nawykiem i łatwiej będzie funkcjonować w codziennym życiu. Niezbędna do tego jest systematyczność i determinacja. Nie bez wpływu jest wsparcie bliskich osób. Po pierwsze, bliscy dają motywację do kontynuowania wysiłków a po drugie, mając kogoś, kto patrzy z boku na poprawność wykonywania ćwiczeń, łatwiej korygować wszelkie błędy na co dzień, nie tylko w pracy ze specjalistą.

Jak dopasować protezę kończyny dolnej

Dopasowanie protezy będzie warunkować jak sprawnie pacjent jest w stanie się poruszać. Dobrze dopasowana i przygotowana proteza, pozwala na swobodne poruszanie się, w tym wchodzenie po schodach czy pokonywanie innych przeszkód. Proteza zawsze musi być dopasowana do potrzeb pacjenta związanych z aktywnością życiową, ale też z jego budżetem. O tym ile kosztuje proteza kończyny dolnej przeczytacie tutaj: Ile kosztuje proteza nogi?

Na szczęście są też sposoby na finansowanie zakupu protezy, nawet najbardziej zaawansowanej. Przeczytacie o tym tutaj: Jak sfinansować zakup protezy

Chodzenie po schodach w protezie

Chodzenie po schodach w protezie jest jedną z najtrudniejszych do opanowania umiejętności, ale bez wątpienia często przydatną. Początkowo nauka chodzenia na protezie odbywa się na płaskiej powierzchni, przy asekuracji poręczy po dwóch stronach. Kolejnymi etapami są chodzenie z balkonikiem lub kulami i finalnie chodzenie bez żadnych sprzętów wspomagających. Jeżeli pacjent osiągnie już dobrą zdolność samodzielnego poruszania się po płaskich powierzchniach, wtedy nadchodzi czas poruszania się po nierównych powierzchniach jak np. schody. Wszystko to jednak zajmuje dużo czasu i wymaga dużego wysiłku, jednak warto jest podjąć ten trud.

Poprzedni artykułRehabilitacja po Amputacji
Następny artykułPowrót do zdrowia po psychicznego po amputacji i depresji
Cześć, mam na imię Mateusz. Na “NaRencie.pl” zajmuję się pisaniem artykułów i tworzeniem materiałów video. Poruszam tematy które są mi najbardziej bliskie. Po pierwsze sport, ponieważ jestem zawodnikiem Widzewa Łódź AMP Futbol a piłka nożna to moja największa pasja od najmłodszych lat. Po drugie podróże, ponieważ jestem absolwentem studiów na kierunku Turystyka i Rekreacja na Uniwersytecie Łódzkim. Ponadto przeżyłem fantastyczną przygodę, pracując jako pilot wycieczek do Włoch dla jednego z największych biur podróży w Polsce. Często odnoszę się też do innych tematów związanych z rynkiem pracy, edukacją oraz wszystkim innym czego doświadczyłem. Sam jestem niepełnosprawny od urodzenia, dlatego doskonale znam wszystkie minusy ale także i plusy z tym związane. Staram się dostrzegać rozwiązania, nie problemy. Taką też narrację przyjmuję w tworzonych przeze mnie treściach. Do wielu spraw podchodzę z dystansem. Cenię sobie poczucie humoru. Zachęcam do śledzenia moich wpisów i filmów a także do komentowania. Chętnie poznam Wasze opinie i porozmawiam z tymi z Was którzy będa mieli na to ochotę :)