Proteza kończyny dolnej jest niezbędnym wydatkiem dla osób które straciły nogę w wypadku lub mają wadę wrodzoną. Proteza bardzo ułatwia codzienne funkcjonowanie, jednak może wiązać się z bardzo dużym wydatkiem.

Od czego zależy koszt protezy?

Na ostateczną cenę protezy wpływa wiele czynników. Jednym z najważniejszych jest długość kikuta, czy pacjent posiada własne kolano. Dodatkowo, ważne jest to jak “skomplikowany” jest kikut, im mniej tym łatwiej przygotować lej. Ważnymi aspektami są również przewidywana aktywność fizyczna oraz budżet pacjenta. Rzeczą oczywistą jest że inne potrzeby będzie miał na przykład 25-latek oraz 70-latka. Obie te osoby mają inne potrzeby dotyczące aktywności oraz prawdopodobnie różne budżety. Im wyższa przewidywana aktywność, tym niestety proteza będzie droższa. Wyższa aktywność wymaga zastosowania innych materiałów czy komponentów.

Proteza podudzia.

Przeznaczona jest dla pacjentów po amputacji kończyny poniżej stawu kolanowego. Oznacza to że pacjent ma swoje kolano. Ten komponent potrafi bardzo podnieść cenę protezy, dlatego protezy podudzia należą do tańszych. Jednak nie jest to regułą, ponieważ tak jak pisałem wcześniej zależy to od wielu czynników. Główna różnica jest taka, że odchodzi konieczność zakupu bardzo drogiego komponentu.

Proteza uda.

Taki rodzaj przeznaczony jest dla pacjentów którzy przeszli amputację powyżej stawu kolanowego. Proteza taka jest droższa, ponieważ wymaga dodatkowych komponentów, jednak dzięki temu możliwe jest chodzenie w sposób zbliżony do osób zdrowych. Wymaga to oczywiście czasu i treningu.

Proteza po wyłuszczeniu stawu biodrowego.

Jest to bardzo zaawansowany typ protezy, przeznaczona dla pacjentów po bardzo zaawansowanej amputacji kończyny dolnej. Taka proteza posiada więcej komponentów, ponieważ dodatkowymi elementami są kosz i staw biodrowy. Ceny tego rodzaju protez bywają bardzo wysokie.

Ile kosztuje proteza nogi?

Wypisane powyżej rodzaje protez ułożone są w kolejności od najtańszej do najdroższej. Oczywiście jest to w pewnym stopniu uogólnienie, ponieważ proteza podudzia może być droższa choćby od protezy uda. Chcąc podać jakąś kwotę, mogę wskazać przedział od 30 tys. do 200 tys. zł. Rozbieżność jest bardzo duża, ale podobnie duża rozbieżność dotyczy kwestii potrzeb pacjentów.

Ile kosztuje najtańsza proteza nogi?

Najtańsze protezy można zdobyć już za 15-20 tys zł. Należy jednak pamiętać że nie będą one dostarczać pełni funkcjonalności. Protezy za taką kwotę mogą być stosowane jako tymczasowe, jednak ze względu na wysoki koszt protez i częste problemy z dofinansowaniami, tego typu protezy są częstym wyborem dla wielu osób.

Skąd wziąć środki na zakup protezy.

Oczywiście w kwestii protez nie jesteśmy pozostawieni bez pomocy. Przykładowo, maksymalne dofinansowanie NFZ wynosi zawrotne 5 500 zł, z PFRON 25 000 zł. Więcej o dofinansowaniach znajdziecie w innym artykule tutaj: Jak sfinansować zakup protezy?

Skąd więc młoda, aktywna osoba ma wziąć środki na zakup protezy, która będzie kosztować 150 lub 200 tys. zł? Jedną z opcji jest zakup ratalny. Przyjmując że pacjent zarabia średnią krajową, to kwoty te są na tyle duże, że może nie mieć zdolności kredytowej, żeby choćby zakupić dom lub mieszkanie. Oczywistym więc będzie rezygnacja z możliwości zakupu nieruchomości na rzecz normalnego funkcjonowania. Na szczęście nie są to wszystkie dostępne opcje. Pamiętaj, że jeżeli amputacja była efektem wypadku komunikacyjnego czy wypadku przy pracy możesz, a patrząc na ceny protez to wręcz powinieneś, starać się o odszkodowanie. Z pewnością wydawać się to będzie trudne, bo dla laika to często może okazać się trudność nie do pokonania. Na szczęście można skutecznie walczyć o odszkodowanie nie angażując żadnych pieniędzy w ciemno. Na stronie https://nalezysie.pl/ znajdziesz niezbędną pomoc a także dziesiątki historii walki o odszkodowanie zakończonych happy endem. Środki z odszkodowania pomogą nie tylko zakupić niezbędną protezę, ale często pozwolą pokryć wiele więcej. Na https://nalezysie.pl/ uzyskasz bezpłatną konsultację i analizę swojej sprawy. Pamiętaj że (prawie) nigdy nie jest za późno. O swoje pieniądze możesz walczyć nawet do 20 lat po zdarzeniu.

Poprzedni artykuł4 plusy poruszania się na wózku inwalidzkim – jak odnajdywać pozytywy w niepełnosprawności
Następny artykułThomas Borg, paraolimpijczyk z Malty