Przyczyny amputacji są różne. Może to być nieszczęśliwy wypadek komunikacyjny, wypadek w pracy, nowotwór, przewlekła choroba czy ukryta wada, o której nie mamy pojęcia. Jeżeli znajdziemy się w takiej sytuacji, niesamowicie ważne jest, by jak najszybciej podjąć rehabilitację.

Rehabilitacja po amputacji jest ważna, zarówno dla zdrowia fizycznego jak i psychicznego. Dobra rehabilitacja poamputacyjna powinna być kompleksowa i obejmować obie te sfery. Skupię się na rehabilitacji fizycznej, mającej na celu przywrócenie pacjentowi po amputacji pełnej sprawności.

Rehabilitację, należy rozpocząć tak szybko jak to możliwe. Często, pierwsze zabiegi i ćwiczenia odbywają się jeszcze w szpitalu. Ponadto, rehabilitacja, tak jak i proteza muszą być odpowiednio dostosowane do indywidualnych potrzeb pacjenta, uwzględniając wysokość amputacji, ogólny stan zdrowia oraz aktywność życiową. Naturalnym jest, że inaczej rehabilitowany będzie 25-latek, którego pasją jest sport, a inaczej 72-latka, która lubi czytać biografie i pracować w swoim ogrodzie. Dlatego właśnie, zajmują się tym fizjoterapeuci, wyspecjalizowani w pracy z osobami po amputacji. Pani Agnieszka Wnuk z Fundacji Centrum Rehabilitacji Znowu w Biegu, która zajmuje się rehabilitacją osób po amputacji, opowiedziała o tym jak taka rehabilitacja wygląda. Tę rozmowę znajdziecie tutaj: https://fb.watch/8AZuWcL8dZ/

Jak ważna jest rehabilitacja po amputacji?

Rehabilitacja pacjenta po amputacji, jest niesamowicie ważna, ponieważ umożliwia powrót do sprawności prawie takiej, jak przed amputacją. Początkowo, dzięki rehabilitacji, pacjent uczy się na nowo radzić sobie z codziennymi, prozaicznymi czynnościami, jednak z czasem pacjent przywracany jest do sprawności niemal takiej jak przed amputacją. Rehabilitacja daje efekty, tylko jeżeli jest systematyczna i długotrwała i nie przynosi efektów z dnia na dzień. Trzeba na nie poczekać, ale zdecydowanie warto. Należy pamiętać, że obejmuje ona nie tylko ćwiczenia fizyczne, ale i pomoc psychiczną. Bez odpowiedniego nastawienia, ciężko będzie znaleźć motywację do bądź co bądź trudnych i wymagających ćwiczeń. 

Rehabilitacja, jest również pierwszym krokiem do protezowania. Dzięki odpowiedniej rehabilitacji, pacjent może po pierwsze być zaprotezowany, a po drugie, lepiej poruszać się na protezie.

Posłuchajcie na żywym przykładzie, jak wyglądał powrót do sprawności po amputacji. Mój kolega z ampfutbolowej drużyny, opowiedział jak wyglądał jego powrót do sprawności po amputacji. To jak opowiada o swojej historii zanjdziecie tutaj: https://fb.watch/8A_D8gbDPi/

Rehabilitacja prywatna, może być kosztownym przedsięwzięciem. Można liczyć na szczęście na dofinansowania i refundację. O dofinansowaniach i refundacjach w przypadku protez, przeczytacie tutaj: Jak sfinansować zakup protezy? 

Poprzedni artykuł10 października – Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
Następny artykułNauka chodzenia w protezie
Cześć, mam na imię Mateusz. Na “NaRencie.pl” zajmuję się pisaniem artykułów i tworzeniem materiałów video. Poruszam tematy które są mi najbardziej bliskie. Po pierwsze sport, ponieważ jestem zawodnikiem Widzewa Łódź AMP Futbol a piłka nożna to moja największa pasja od najmłodszych lat. Po drugie podróże, ponieważ jestem absolwentem studiów na kierunku Turystyka i Rekreacja na Uniwersytecie Łódzkim. Ponadto przeżyłem fantastyczną przygodę, pracując jako pilot wycieczek do Włoch dla jednego z największych biur podróży w Polsce. Często odnoszę się też do innych tematów związanych z rynkiem pracy, edukacją oraz wszystkim innym czego doświadczyłem. Sam jestem niepełnosprawny od urodzenia, dlatego doskonale znam wszystkie minusy ale także i plusy z tym związane. Staram się dostrzegać rozwiązania, nie problemy. Taką też narrację przyjmuję w tworzonych przeze mnie treściach. Do wielu spraw podchodzę z dystansem. Cenię sobie poczucie humoru. Zachęcam do śledzenia moich wpisów i filmów a także do komentowania. Chętnie poznam Wasze opinie i porozmawiam z tymi z Was którzy będa mieli na to ochotę :)