Dla osób po amputacji lub z wadą wrodzoną, protezy są często niezbędnym sprzętem. Niestety koszt protezy jest bardzo wysoki. Wyobraź sobie, że aby zakupić wysokiej jakości protezę, musiałbyś przeznaczyć 100% swoich dochodów z ostatnich 3 lub 4 lat. W tym wpisie przedstawię sposoby na uzyskanie środków na zakup protezy.

Refundacja protezy z NFZ

Refundacja przysługuje każdemu ubezpieczonemu oraz każdemu opłacającym składki. Refundacja przyznawana jest na podstawie zlecenia od lekarza specjalisty. Na zleceniu lekarz wpisuje odpowiedni kod, w zależności od rodzaju wymaganej protezy. Kody i  maksymalne kwoty wyglądają następująco:

  • C.014 – proteza ostateczna modularna w obrębie uda, refundacja – 5 500 zł (środki przysługujące z NFZ),
  • B.008 – proteza ostateczna modularna w obrębie podudzia, refundacja – 3 500 zł.

Dofinansowanie do protez z PFRON

Kwoty dofinansowań są powiązane z kwotami refundacji z NFZ. Wynoszą one od 80% do 150% kwoty refundacji NFZ do danego typu protezy. Maksymalnie, kwota ta może wynieść 8 250 zł (150% z kwoty 5 500 przysługującej przy protezie ostatecznej modularnej w obrębie uda). Wszelkie formalności należy załatwiać w lokalnych placówkach MOPS i PCPR.

Dofinansowanie do protez z programu “Aktywny Samorząd”

Osoby uczące się lub aktywne zawodowo, mogą ubiegać się o dofinansowanie z programu “Aktywny Samorząd” organizowanego przez PFRON. W tym przypadku pacjent musi mieć wkład własny na poziomie minimum 10% wartości protezy. Dofinansowanie to można połączyć z refundacją przyznawaną przez NFZ. Kwoty dofinansowań w ramach programu aktywny samorząd wynoszą:

  • dla protezy ostatecznej uda – 25 000 zł
  • dla protezy ostatecznej podudzia – 18 000 zł

Zdarzają się sytuacje, kiedy PFRON może zaakceptować dużo wyższe środki niż powyższe kwoty.

Kredyt na zakup protezy.

Jako że standardowo, maksymalną możliwą do uzyskania pomocą jest kwota ok. 30 000 zł, to nadal brakuje większości środków do zakupu protezy. Jedną z opcji jest finansowanie protezy w ratach, jednak kwoty te będą bardzo wysokie. Jeżeli nie ma innych dostępnych opcji, jest to wyjście które umożliwi funkcjonowanie zbliżone do normalnego.

Odszkodowanie na zakup protezy.

Jest to zdecydowanie najlepsza forma na uzyskanie brakujących środków na zakup protezy. Osoby po amputacjach w wyniku wypadków mogą starać się o odszkodowanie. Kwota odszkodowania może w całości pokryć zakup protezy, w dodatku będzie to proteza najwyższej klasy. Niestety, często zdarza się, że ubezpieczyciel zaniża wartość odszkodowania. Bywają one na tyle niskie, że nawet w połączeniu z dofinansowaniami, nadal brakuje pieniędzy na zakup protezy. Na szczęście większość takich spraw można odwrócić na korzyść poszkodowanego. Na  https://nalezysie.pl/ można otrzymać bezpłatną konsultację i analizę dokumentów, a następnie pomoc w uzyskaniu odszkodowania które z pewnością starczy na zakup protezy oraz wiele więcej.

Zbiórka na zakup protezy.

Dla osób z wadami wrodzonymi, zbiórka przez fundację może być dobrym rozwiązaniem. Ważne, by przy wyborze fundacji skorzystać z usług sprawdzonej organizacji. Zbiórki umożliwiają uzyskanie niezbędnych środków do zakupu protezy.

Mateusz

Poprzedni artykułNiepełnosprawność w reklamach
Następny artykułCzy to możliwe na jednej nodze? Rozmowa z Łukaszem Mamczarzem, medalistą Igrzysk Paraolimpijskich
Cześć, mam na imię Mateusz. Na “NaRencie.pl” zajmuję się pisaniem artykułów i tworzeniem materiałów video. Poruszam tematy które są mi najbardziej bliskie. Po pierwsze sport, ponieważ jestem zawodnikiem Widzewa Łódź AMP Futbol a piłka nożna to moja największa pasja od najmłodszych lat. Po drugie podróże, ponieważ jestem absolwentem studiów na kierunku Turystyka i Rekreacja na Uniwersytecie Łódzkim. Ponadto przeżyłem fantastyczną przygodę, pracując jako pilot wycieczek do Włoch dla jednego z największych biur podróży w Polsce. Często odnoszę się też do innych tematów związanych z rynkiem pracy, edukacją oraz wszystkim innym czego doświadczyłem. Sam jestem niepełnosprawny od urodzenia, dlatego doskonale znam wszystkie minusy ale także i plusy z tym związane. Staram się dostrzegać rozwiązania, nie problemy. Taką też narrację przyjmuję w tworzonych przeze mnie treściach. Do wielu spraw podchodzę z dystansem. Cenię sobie poczucie humoru. Zachęcam do śledzenia moich wpisów i filmów a także do komentowania. Chętnie poznam Wasze opinie i porozmawiam z tymi z Was którzy będa mieli na to ochotę :)