Już za kilka dni rusza jeden z największych festiwali muzycznych w Polsce – Pol’and’Rock Festival. W tym roku odbędzie się w nowym miejscu – na lotnisku w Makowicach-Płoty w województwie zachodniopomorskim. Organizatorzy Festiwalu jak zawsze stanęli na wysokości zadania i pamiętali o osobach z niepełnosprawnościami.

Wsparcie dla OzN podczas tegorocznego festiwalu, na prośbę organizatora, zapewni Fundacja Avalon. Jest jedną z organizacji pozarządowych, które podczas Pol’and’Rock Festival będzie prowadzić działalność w ramach Akademii Sztuk Przepięknych.

Na czele Fundacji stoi Krzysztof Dobies, wieloletni pracownik Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, tzw. „prawa ręka” Jurka Owsiaka, który jak mało kto zna zarówno festiwalowy klimat, jak i potrzeby osób niepełnosprawnych i chorych.

Avalon przygotował dla uczestników festiwalu niezwykle ciekawą ofertę szkoleń, aktywności i dyskusji poświęconych tematyce niepełnosprawności. Odpowiednie dla siebie atrakcje znajdą zarówno goście z niepełnosprawnościami, jak i ci zdrowi, którzy chcieliby zagłębić się w tematykę i poznać bliżej problem niepełnosprawności. Pełnosprawni goście, którzy chcieliby spróbować poruszania się „na kółkach”, będą mieli możliwość zasiąść na prawdziwym wózku inwalidzkim i pokonać specjalnie przygotowany tor, pełen przeszkód z jakimi na co dzień zmagają się wózkowicze w przestrzeni miejskiej.

Fundacja zorganizuje również panel dyskusyjny dotyczące różnych aspektów niepełnosprawności. Będą rozmowy o aktywnym trybie życia osób z niepełnosprawnościami, będzie szkolenie z savoir-vivre’u wobec osób niepełnoprawnych, poruszona zostanie  też tematyka seksualności i rehabilitacji seksualnej w środowisku OzN.  Specjaliści udzielą również informacji i porad  osobom z niepełnosprawnościami i ich bliskim w temacie systemowego wsparcia OzN, możliwości podjęcia różnorodnych aktywności, możliwych ulg i dofinansowań oraz podjęcia pracy.

Na uczestników Festiwalu czekać będą również liczne atrakcje sportowe. Będą mogli na przykład zmierzyć się z Kubą Królikowskim, który pokonuje ekstremalną ściankę wspinaczkową przy pomocy jednej ręki. Czy pościgać się z  Szymonem Klimzą, wyczynowym handbikowcem, który jeździ na rowerze napędzonym jedynie siłą rąk.  

Bezpieczeństwo w trakcie Festiwalu

W tym roku specjaliści z Fundacji Avalon napisali też dwa poradniki skierowane do uczestników Festiwalu. Pierwszy, dla wszystkich uczestników festiwalu, który uczy zasad właściwego zachowania wobec OzN. Drugi, skierowany dla wszystkich gości z niepełnosprawnościami biorących udział w Festiwalu, który ma na celu pomóc i doradzić jak najlepiej i najbezpieczniej wziąć udział w wydarzeniu, jak poradzić sobie w obliczu usterki, potrzeby pomocy, czy innych problemów właściwych środowisku OzN.

Fundacja zapewni też realne wsparcie w trakcie festiwalu, w przypadku jakichkolwiek problemów jakie napotkają osoby z niepełnosprawnościami i ich opiekunowie. Od pomocy w zorganizowaniu pomocy medycznej, po punkt naprawy chociażby wózków inwalidzkich.

Transmisja z wydarzenia będzie dostępna na oficjalnej stronie Fundacji Avalon.

Pozostałe Atrakcje Festiwalu Pol’and’Rock

Oczywiście spotkania przygotowane w ramach Akademii Sztuk Przepięknych przez Fundację to nie jedyne atrakcje w jakich można wziąć udział podczas Festiwalu. Pośród gwiazd występujących na Dużej Scenie usłyszymy między innymi: TABU, Renatę Przemyk, Raz,Dwa,Trzy, Piotra Bukartyka, Kasię Kowalską, Pidżamę Porno czy Black River. Na terenie całego Eventu odbędzie się ogrom szkoleń, dyskusji ze znanymi osobami, warsztatów w każdej chyba możliwej tematyce. Co ciekawe zorganizowana będzie również przez Fundację eFkropka Żywa Biblioteka, o której idei pisałam niedawno tutaj: Żywe Biblioteki

Pol’and’Rock Festival odbędzie się w dniach 29 – 31 lipca 2021 roku. Pamiętajcie o nowej, zmienionej lokalizacji. I dajcie koniecznie znać jakie są Wasze wrażenia po tegorocznym festiwalu!

Poprzedni artykułNiepełnosprawność nie musi być przeszkodą w realizacji marzeń
Następny artykułNiepełnosprawność w reklamach
Nazywam się Agnieszka Jóźwicka i jestem mamą pięcioletniego Olinka. Zawsze byłam bardzo aktywna i nie tyle musiałam, co chciałam robić więcej niż moi rówieśnicy. Od szóstego roku życia grałam na fortepianie, skończyłam podstawową i średnią szkołę muzyczną, występowałam w Teatrze Polskim w Warszawie, gościnnie brałam udział w licznych programach telewizyjnych dla dzieci i młodzieży. Na pierwszym roku studiów (muzykologia na Uniwersytecie Warszawskim) poszłam na staż do radiowej Trójki i… zostałam w niej przez kilka lat pracując jako reporter w redakcji aktualności. Mimo iż skończyłam studia muzykologiczne, na dobre związałam się z dziennikarstwem i mediami. Ukończyłam studia podyplomowe z zarządzania w mediach i kontynuowałam swoją medialną przygodę kolejno pracując w czołowych firmach produkcyjnych oraz w stacjach TVN i TTV. Praca w mediach nigdy nie była moim przykrym obowiązkiem, a zawsze pozytywnym wyzwaniem i adrenaliną, bez której nie potrafiłam funkcjonować. Wtedy jeszcze nie wiedziałam z jaką adrenaliną przyjdzie mi się mierzyć w przyszłości. I to nie w pracy, a prywatnie. W 2015 roku wyszłam za mąż, a już w 2016 roku zostałam mamą wymarzonego synka – Aleksandra, zwanego przez wszystkich Olinkiem. To on wywrócił świat całej rodziny do góry nogami i to kilka razy. Pierwszy, gdy w dwunastym tygodniu ciąży otrzymałam diagnozę wady wrodzonej nerek u Olinka. Drugi, gdy zupełnie niespodziewanie urodził się na przełomie 26 i 27 tygodnia ciąży. Trzeci, gdy otrzymaliśmy diagnozę – Mózgowe Porażenie Dziecięce Czterokończynowe. Dziś jestem przede wszystkim mamą, żoną, fizjoterapeutką, pielęgniarką, osobą która chce sprawić by syn był w przyszłości osobą samodzielną, i nieustannie poszukuje na to sposobu i środków. W wolnej chwili prowadzę na facebooku funpage „Olinek” , aukcję charytatywną na rzecz Olka i innych osób walczących o zdrowie i życie „#DLAOLINKA” oraz stronę na facebooku „MPDzieciak”, na której testuję wraz z synem zabawki dla dzieci z niepełnosprawnościami. Czy mam jakieś marzenia? Jedno największe – by mój Syn był szczęśliwy.