Niepełnosprawność zamyka wiele drzwi, do wymarzonej kariery, normalnego funkcjonowania czy pełnego zdrowia. Nie uniemożliwia jednak realizacji swoich marzeń. RJ Mitte, hollywoodzki aktor jest tego najlepszym przykładem.

Pokonywanie trudności od dzieciństwa.

RJ od początku miał pod górkę. Urodził się poprzez cesarskie cięcie, jednak przez pierwsze chwile po porodzie nie oddychał samodzielnie, co spowodowało trwałe uszkodzenia w mózgu. Został z tego powodu porzucony przez rodziców. W wieku 3 lat zdiagnozowano u niego porażenie mózgowe. W dzieciństwie musiał nosić ortezy, ponieważ jego nogi były bardzo słabe. Początkowo używał kul ortopedycznych, ponieważ chodzenie było dla niego na tyle trudne, że były one niezbędne. RJ, mimo swoich ograniczeń, starał się być aktywny fizycznie. Dzięki temu, będąc nastolatkiem nie potrzebował już żadnych urządzeń które by wspomagały w normalnym funkcjonowaniu. Bardzo dużą rolę w jego życiu odegrał jego dziadek. RJ sam mówił że “nie mogę, nie umiem, nie było odpowiedzią dla mojego dziadka. Zawsze kiedy mówiłem mu że czegoś nie zrobię, to on wręcz zmuszał mnie do tego. Powtarzał, że jeśli czegoś chcesz wystarczająco mocno, na pewno to osiągniesz”

Utrzymywanie rodziny w młodym wieku.

RJ został adoptowany krótko po porodzie przez państwa Mitte. Niestety zanim skończył rok, jego adoptowani rodzice się rozstali. RJ został z mamą. Gdy miał 11 lat, urodziła się jego siostra, a miesiąc później, jego mama miała wypadek samochodowy, w wyniku którego została sparaliżowana. RJ musiał zająć się swoją młodszą siostrą Lacey. Mimo swojej niepełnosprawności, musiał zajmować się wszystkim: zmieniał pieluchy, kąpał, karmił i kładł do snu swoją siostrę. Ich ojciec był w tamtym okresie już praktycznie nieobecny w ich życiu. W wieku 12 lat, RJ został głównym żywicielem rodziny. Wykorzystując fakt, że w ich mieście – Los Angeles, nagrywanych jest dużo produkcji filmowych, RJ grał w wielu produkcjach. Występował głównie jako statysta. Stopniowo zaczęło przeradzać się to w pasję. RJ zaczął uczęszczać na dodatkowe lekcję aktorskie w swojej szkole.

Niepełnosprawny aktor.

Przełomowym momentem był casting do serialu “Breaking Bad”. RJ po zapoznaniu się z charakterystyką postaci, wiedział że rola jest skrojona idealnie dla niego. Choroba i wygląd postaci idealnie odpowiadały właśnie jemu. Sam mówi, że : “Gdy zapoznałem się z opisem roli w Breaking Bad to brzmiało to jak moje życie, no… z wyjątkiem metamfetaminy”. Sam serial odniósł ogromny sukces zarówno w Stanach Zjednoczonych jak i w Europie. Nagrywając pierwsze odcinki serialu miał 16 lat. Był to zdecydowanie przełomowy moment jego kariery, a także okazja do stabilizacji życia prywatnego. W sumie RJ Mitte wystąpił w 53 odcinkach “Breaking Bad”. Jest jednym z najlepiej ocenianych aktorów z tego serialu.

Działalność społeczna.

RJ rozumie jak dużo miał szczęścia że jego niepełnosprawność jest na tyle lekka, że nie uniemożliwia mu normalnego życia. Co prawda, nie jest ono takie jak zdrowych osób, jednak RJ jest całkowicie samodzielny. Nie wszyscy cierpiący na porażenie mózgowe, czy inną niepełnosprawność, mogą cieszyć się tak dużą samodzielnością. Dlatego właśnie nasz bohater jest ambasadorem międzynarodowej organizacji United Cerebral Palsy, wspierającej dzieci i dorosłych z porażeniem mózgowym. Ponadto, RJ prowadzi swoje kampanie społeczne przeciwko znęcaniu. Znęcanie się nad słabszymi, jest dużym problemem w szkołach w Stanach Zjednoczonych. RJ sam doświadczył bullyingu (z ang. znęcania się) przez rówieśników ze swojej szkoły.

Czy niepełnosprawni mogą grać w filmach?

RJ Mitte jest jednym z niewielu niepełnosprawnych aktorów którzy wystąpili w dużych produkcjach, jednak to może wkrótce się zmienić. Jedną z przyczyn jest obecna tendencja do umieszczania przedstawicieli mniejszości etnicznych czy seksualnych. Druga to badania rynku filmowego przeprowadzone przez Ruderman Family Foundation (Ambasadorem tej fundacji jest… RJ Mitte). Z badań przeprowadzonych w 2019 roku, wynika że szeroko określeni twórcy mogą tracić nawet 125 milionów dolarów rocznie przez nieuwzględnienie w swoich treściach osób niepełnosprawnych. Ponieważ większość badanych odbiorców w USA chce autentycznej różnorodności na ekranie i popiera udział osób niepełnosprawnych w produkcjach filmowych i telewizyjnych.

Być może dzięki temu to właśnie przed Tobą pojawią się nowe szanse?

Poprzedni artykułTurnus rehabilitacyjny – co warto sprawdzić przed wyjazdem?
Następny artykułPol’and’Rock Festival dostępny dla osób z niepełnosprawnościami
Cześć, mam na imię Mateusz. Na “NaRencie.pl” zajmuję się pisaniem artykułów i tworzeniem materiałów video. Poruszam tematy które są mi najbardziej bliskie. Po pierwsze sport, ponieważ jestem zawodnikiem Widzewa Łódź AMP Futbol a piłka nożna to moja największa pasja od najmłodszych lat. Po drugie podróże, ponieważ jestem absolwentem studiów na kierunku Turystyka i Rekreacja na Uniwersytecie Łódzkim. Ponadto przeżyłem fantastyczną przygodę, pracując jako pilot wycieczek do Włoch dla jednego z największych biur podróży w Polsce. Często odnoszę się też do innych tematów związanych z rynkiem pracy, edukacją oraz wszystkim innym czego doświadczyłem. Sam jestem niepełnosprawny od urodzenia, dlatego doskonale znam wszystkie minusy ale także i plusy z tym związane. Staram się dostrzegać rozwiązania, nie problemy. Taką też narrację przyjmuję w tworzonych przeze mnie treściach. Do wielu spraw podchodzę z dystansem. Cenię sobie poczucie humoru. Zachęcam do śledzenia moich wpisów i filmów a także do komentowania. Chętnie poznam Wasze opinie i porozmawiam z tymi z Was którzy będa mieli na to ochotę :)