Opiekunowie osób z niepełnosprawnością, które wymagają rehabilitacji powinny szczególną uwagę zwrócić powinny na odpowiedni dobór sprzętu rehabilitacyjnego. Podczas wybierania sprzętu warto zwrócić uwagę na kilka szczegółów.

Jak dopasować sprzęt rehabilitacyjny do użytkownika? 

Pierwszą sprawą, na jaką należy zwrócić uwagę, to czy produkt jest dopasowany do potrzeb i zakresu ruchu osoby z niepełnosprawnością. Sprzęty powinny być jak najmniej skomplikowane, szczególnie, jeżeli użytkownikiem ma być osoba starsza, lub taka, która nie będzie w stanie obsługiwać złożonego urządzenia. Warto mieć to na uwadze, ponieważ sprzęty pełniące taką samą rolę, mogą być bardzo różne. Przy wyborze sprzętu, należy mieć także na uwadze stopień zaawansowania niepełnosprawności, ogólną aktywność życiową oraz czy dana osoba jest aktywna zawodowo. Przykładowo, kule dla seniora, będą się różnić od tych przeznaczonych dla osób uprawiających AMP Futbol.

Jak ważny jest opiekun osoby z niepełnosprawnością.

Bez wątpienia, opiekun osoby z niepełnosprawnością, jest największym wsparciem. Dlatego właśnie, sprzęt rehabilitacyjny, powinien być dostosowany również do możliwości i wymagań opiekuna. Jeżeli osoba z niepełnosprawnością wymaga podnoszenia i przenoszenia, sprzęt powinien być bezpieczny i umożliwiać opiekunowi wykonywanie wszystkich czynności, bez zbytniego obciążenia. Warto zatem dokonać porównania różnych produktów. Mając na uwadze, że taki sprzęt może oznaczać wydatek nawet kilku tysięcy złotych, tym bardziej powinno wybierać się uważnie i zgodnie z potrzebami.

Czy warto kupować wózek inwalidzki? 

Jeżeli wózek inwalidzki, jest jedyną możliwością na poruszanie się, wtedy z pewnością warto kupić taki sprzęt na własność. W przypadku jednak osób po amputacji wózek inwalidzki jest często tylko chwilowym rozwiązaniem. Warto z niego skorzystać tuż po wyjściu ze szpitala, jednak lepiej się nie przyzwyczajać. Kiedy fizjoterapeuta i przede wszystkim sam pacjent uzna, że jest na siłach by chodzić przy pomocy balkonika lub kul ortopedycznych dobrze od razu przejść na te sprzęty. Początkowo na próbę, by docelowo były to sprzęty z których pacjent korzysta. Wracając zaś do tematu wózka, to jeżeli ma on być tymczasowym rozwiązaniem, bardziej opłaca się go wypożyczyć. Pozwoli to na optymalizację kosztów.

Decydując się na zakup sprzętu do rehabilitacji, należy mieć na uwadze potrzeby pacjenta. Niesamowicie ważną jest również kwestia budżetu. Cały proces powrotu do zdrowia jest długi, wyczerpujący i kosztowny. W przypadku amputacji, największym kosztem jest proteza (przeczytasz o tym tutaj: Ile kosztuje proteza nogi) jednak sam sprzęt i rehabilitacja również bywają kosztowne. 

Poprzedni artykułMiędzynarodowy Dzień Świadomości Jąkania
Następny artykułJak założyć zbiórkę w internecie?
Cześć, mam na imię Mateusz. Na “NaRencie.pl” zajmuję się pisaniem artykułów i tworzeniem materiałów video. Poruszam tematy które są mi najbardziej bliskie. Po pierwsze sport, ponieważ jestem zawodnikiem Widzewa Łódź AMP Futbol a piłka nożna to moja największa pasja od najmłodszych lat. Po drugie podróże, ponieważ jestem absolwentem studiów na kierunku Turystyka i Rekreacja na Uniwersytecie Łódzkim. Ponadto przeżyłem fantastyczną przygodę, pracując jako pilot wycieczek do Włoch dla jednego z największych biur podróży w Polsce. Często odnoszę się też do innych tematów związanych z rynkiem pracy, edukacją oraz wszystkim innym czego doświadczyłem. Sam jestem niepełnosprawny od urodzenia, dlatego doskonale znam wszystkie minusy ale także i plusy z tym związane. Staram się dostrzegać rozwiązania, nie problemy. Taką też narrację przyjmuję w tworzonych przeze mnie treściach. Do wielu spraw podchodzę z dystansem. Cenię sobie poczucie humoru. Zachęcam do śledzenia moich wpisów i filmów a także do komentowania. Chętnie poznam Wasze opinie i porozmawiam z tymi z Was którzy będa mieli na to ochotę :)