Instagram: @pbfutamp_sv

Najkrócej mówiąc jest to piłka nożna dla osób po amputacji lub z wadą wrodzoną nogi, a w przypadku bramkarzy – ręki. Gra się 6+bramkarz, auty wykonywane są z ziemi, zagranie kulą traktowane jest jako zagranie ręką. Nie wolno robić wślizgów a bramkarz nie może opuszczać pola karnego, jeśli to zrobi, grozi mu nawet czerwona kartka. A co jeśli bramkarz otrzyma czerwoną kartkę a nie mamy rezerwowego bramkarza? Wtedy na bramce staje zawodnik z pola. Zakłada protezę, chowa jedną rękę pod bluzę bramkarską i broni. Taka sytuacja miała miejsce podczas meczu Legii Warszawa z Wisłą Kraków w sezonie 2020. 

Amp Futbol w Polsce

Instagram: @ampfutbolpolska  

Amp Fubtol w Polsce jest dosyć popularny. Facebookowy profil Polskiego Związku Amp Futbolu śledzi ok 60 000 osób. W Amp Futbol Ekstraklasie gra 5 drużyny, sekcje dużych Polskich klubów: Widzew Łódź, Wisła Kraków, Podbeskidzie Bielsko Biała, Warta Poznań, Legia Warszawa a wkrótce dołączy do tego grona Stal Mielec. Reprezentacja Polski Amp Futbol, jest jedną z najlepszych na świecie. W 2014 roku zajęła 4 miejsce na Mistrzostwach Świata w Meksyku. Ambasadorami Amp Fubolu w Polsce są gwiazdy pierwszej reprezentacji: Robert Lewandowski, Łukasz Fabiański czy Kamil Grosicki.

Amp Futbol na świecie

W Turcji istnieje profesjonalna liga Amp Futbolu. Rozgrywki są podzielone na 3 poziomy w których występuje po 12 drużyn. Są tam stadiony mogące pomieścić kilka tysięcy widzów, budowane tylko na Amp Futbol. Turcy (z prezydentem Erdoganem na czele) po prostu kochają AMP Futbol. Świadczą o tym sceny z finału Mistrzostw Europy z 2017 rozgrywanych w Turcji ( skrót z meczu finałowego : https://www.youtube.com/watch?v=hN62zNi4Hy0). Bardzo silne reprezentacje posiadają także Anglia i Rosja. Co ciekawe, jedną z najlepszych reprezentacji na świecie jest Angola, która zdobyła nawet mistrzostwo świata. Kraje tzw. trzeciego świata, są na wysokim poziomie pod względem Amp Fubolu z kilku względów. Brak dostępu do protez, powoduje konieczność używania kul. W Europie, zawodnicy na co dzień chodzą o protezach, jedynie trenują na kulach. W biednych krajach, trudno zdobyć dobrze dopasowaną protezę, a więc zawodnicy dużo więcej czasu poświęcają na poruszanie się o kulach, co przekłada się na ich przewagę na boisku. Kolejna sprawa to niski poziom opieki medycznej, co powoduje że kończyna która w Europie byłaby to uratowania, w Afryce czy krajach Ameryki Środkowej jest amputowana, przez to osób kwalifikujących się do uprawiania Amp Futbolu jest więcej.

Dlaczego warto oglądać Amp Futbol?

  1. Pada dużo bramek. W grze 7 na 7, czasem jeden błąd obrońcy wystarczy do stworzenia sytuacji bramkowej. Dzięki temu w meczach strzelanych jest dużo bramek, jest co podziwiać. Powoduje to także liczne zmiany sytuacji w meczu i daje dużo emocji
  2. Inspiracja. Oglądając osoby bez kończyny, które mimo tego realizują swoje sportowe pasje, można otrzymać pozytywną dawkę energii i chęci do działania.
  3. Łamiące się kule. W trakcie meczów często zdarzają się ostre starcia. Zawodników z pola między sobą czy walki o piłkę z bramkarzem. Czasem aż łamią się kule. Zawodnicy Amp Futbolu nie oszczędzają siebie ani przeciwników. Można dzięki temu oglądać fascynujące pojedynki.
  4. Kibicowanie swojemu klubowi. Widzew Łódź, Wisła Kraków, Legia Warszawa, to 3 z 10 najpopularniejszych Polskich klubów, a przecież jest jeszcze Warta Poznań i Podbeskidzie, które również mają wielu sympatyków w Polsce. Warto śledzić poczynania ludzi którzy reprezentują barwy ulubionych drużyn wielu Polaków.

We wrześniu 2021 w Polsce odbędą się Mistrzostwa Europy w Amp Futbolu. Liczymy na dobry występ naszej kadry oraz jak największe wsparcie. Zachęcam do kibicowania Reprezentacji Polski w Amp Futbolu, oraz ulubionej drużynie.

Sprawdzajcie na bieżąco naszą stronę, wkrótce artykuły o innych dyscyplinach sportowych dla osób niepełnosprawnych.

Poprzedni artykułJak znaleźć pracę będąc niepełnosprawnym?
Następny artykułŚwiadczenia pielęgnacyjne dla opiekunów osób niepełnosprawnych
Cześć, mam na imię Mateusz. Na “NaRencie.pl” zajmuję się pisaniem artykułów i tworzeniem materiałów video. Poruszam tematy które są mi najbardziej bliskie. Po pierwsze sport, ponieważ jestem zawodnikiem Widzewa Łódź AMP Futbol a piłka nożna to moja największa pasja od najmłodszych lat. Po drugie podróże, ponieważ jestem absolwentem studiów na kierunku Turystyka i Rekreacja na Uniwersytecie Łódzkim. Ponadto przeżyłem fantastyczną przygodę, pracując jako pilot wycieczek do Włoch dla jednego z największych biur podróży w Polsce. Często odnoszę się też do innych tematów związanych z rynkiem pracy, edukacją oraz wszystkim innym czego doświadczyłem. Sam jestem niepełnosprawny od urodzenia, dlatego doskonale znam wszystkie minusy ale także i plusy z tym związane. Staram się dostrzegać rozwiązania, nie problemy. Taką też narrację przyjmuję w tworzonych przeze mnie treściach. Do wielu spraw podchodzę z dystansem. Cenię sobie poczucie humoru. Zachęcam do śledzenia moich wpisów i filmów a także do komentowania. Chętnie poznam Wasze opinie i porozmawiam z tymi z Was którzy będa mieli na to ochotę :)

7 KOMENTARZE

  1. […] Pierwszą sprawą, na jaką należy zwrócić uwagę, to czy produkt jest dopasowany do potrzeb i zakresu ruchu osoby z niepełnosprawnością. Sprzęty powinny być jak najmniej skomplikowane, szczególnie, jeżeli użytkownikiem ma być osoba starsza, lub taka, która nie będzie w stanie obsługiwać złożonego urządzenia. Warto mieć to na uwadze, ponieważ sprzęty pełniące taką samą rolę, mogą być bardzo różne. Przy wyborze sprzętu, należy mieć także na uwadze stopień zaawansowania niepełnosprawności, ogólną aktywność życiową oraz czy dana osoba jest aktywna zawodowo. Przykładowo, kule dla seniora, będą się różnić od tych przeznaczonych dla osób uprawiających AMP Futbol. […]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj