Instagram: @pbfutamp_sv

Najkrócej mówiąc jest to piłka nożna dla osób po amputacji lub z wadą wrodzoną nogi, a w przypadku bramkarzy – ręki. Gra się 6+bramkarz, auty wykonywane są z ziemi, zagranie kulą traktowane jest jako zagranie ręką. Nie wolno robić wślizgów a bramkarz nie może opuszczać pola karnego, jeśli to zrobi, grozi mu nawet czerwona kartka. A co jeśli bramkarz otrzyma czerwoną kartkę a nie mamy rezerwowego bramkarza? Wtedy na bramce staje zawodnik z pola. Zakłada protezę, chowa jedną rękę pod bluzę bramkarską i broni. Taka sytuacja miała miejsce podczas meczu Legii Warszawa z Wisłą Kraków w sezonie 2020. 

Amp Futbol w Polsce

Instagram: @ampfutbolpolska  

Amp Fubtol w Polsce jest dosyć popularny. Facebookowy profil Polskiego Związku Amp Futbolu śledzi ok 60 000 osób. W Amp Futbol Ekstraklasie gra 5 drużyny, sekcje dużych Polskich klubów: Widzew Łódź, Wisła Kraków, Podbeskidzie Bielsko Biała, Warta Poznań, Legia Warszawa a wkrótce dołączy do tego grona Stal Mielec. Reprezentacja Polski Amp Futbol, jest jedną z najlepszych na świecie. W 2014 roku zajęła 4 miejsce na Mistrzostwach Świata w Meksyku. Ambasadorami Amp Fubolu w Polsce są gwiazdy pierwszej reprezentacji: Robert Lewandowski, Łukasz Fabiański czy Kamil Grosicki.

Amp Futbol na świecie

W Turcji istnieje profesjonalna liga Amp Futbolu. Rozgrywki są podzielone na 3 poziomy w których występuje po 12 drużyn. Są tam stadiony mogące pomieścić kilka tysięcy widzów, budowane tylko na Amp Futbol. Turcy (z prezydentem Erdoganem na czele) po prostu kochają AMP Futbol. Świadczą o tym sceny z finału Mistrzostw Europy z 2017 rozgrywanych w Turcji ( skrót z meczu finałowego : https://www.youtube.com/watch?v=hN62zNi4Hy0). Bardzo silne reprezentacje posiadają także Anglia i Rosja. Co ciekawe, jedną z najlepszych reprezentacji na świecie jest Angola, która zdobyła nawet mistrzostwo świata. Kraje tzw. trzeciego świata, są na wysokim poziomie pod względem Amp Fubolu z kilku względów. Brak dostępu do protez, powoduje konieczność używania kul. W Europie, zawodnicy na co dzień chodzą o protezach, jedynie trenują na kulach. W biednych krajach, trudno zdobyć dobrze dopasowaną protezę, a więc zawodnicy dużo więcej czasu poświęcają na poruszanie się o kulach, co przekłada się na ich przewagę na boisku. Kolejna sprawa to niski poziom opieki medycznej, co powoduje że kończyna która w Europie byłaby to uratowania, w Afryce czy krajach Ameryki Środkowej jest amputowana, przez to osób kwalifikujących się do uprawiania Amp Futbolu jest więcej.

Dlaczego warto oglądać Amp Futbol?

  1. Pada dużo bramek. W grze 7 na 7, czasem jeden błąd obrońcy wystarczy do stworzenia sytuacji bramkowej. Dzięki temu w meczach strzelanych jest dużo bramek, jest co podziwiać. Powoduje to także liczne zmiany sytuacji w meczu i daje dużo emocji
  2. Inspiracja. Oglądając osoby bez kończyny, które mimo tego realizują swoje sportowe pasje, można otrzymać pozytywną dawkę energii i chęci do działania.
  3. Łamiące się kule. W trakcie meczów często zdarzają się ostre starcia. Zawodników z pola między sobą czy walki o piłkę z bramkarzem. Czasem aż łamią się kule. Zawodnicy Amp Futbolu nie oszczędzają siebie ani przeciwników. Można dzięki temu oglądać fascynujące pojedynki.
  4. Kibicowanie swojemu klubowi. Widzew Łódź, Wisła Kraków, Legia Warszawa, to 3 z 10 najpopularniejszych Polskich klubów, a przecież jest jeszcze Warta Poznań i Podbeskidzie, które również mają wielu sympatyków w Polsce. Warto śledzić poczynania ludzi którzy reprezentują barwy ulubionych drużyn wielu Polaków.

We wrześniu 2021 w Polsce odbędą się Mistrzostwa Europy w Amp Futbolu. Liczymy na dobry występ naszej kadry oraz jak największe wsparcie. Zachęcam do kibicowania Reprezentacji Polski w Amp Futbolu, oraz ulubionej drużynie.

Sprawdzajcie na bieżąco naszą stronę, wkrótce artykuły o innych dyscyplinach sportowych dla osób niepełnosprawnych.

Poprzedni artykułJak znaleźć pracę będąc niepełnosprawnym?
Następny artykułŚwiadczenia pielęgnacyjne dla opiekunów osób niepełnosprawnych
Cześć, mam na imię Mateusz. Na “NaRencie.pl” zajmuję się pisaniem artykułów i tworzeniem materiałów video. Poruszam tematy które są mi najbardziej bliskie. Po pierwsze sport, ponieważ jestem zawodnikiem Widzewa Łódź AMP Futbol a piłka nożna to moja największa pasja od najmłodszych lat. Po drugie podróże, ponieważ jestem absolwentem studiów na kierunku Turystyka i Rekreacja na Uniwersytecie Łódzkim. Ponadto przeżyłem fantastyczną przygodę, pracując jako pilot wycieczek do Włoch dla jednego z największych biur podróży w Polsce. Często odnoszę się też do innych tematów związanych z rynkiem pracy, edukacją oraz wszystkim innym czego doświadczyłem. Sam jestem niepełnosprawny od urodzenia, dlatego doskonale znam wszystkie minusy ale także i plusy z tym związane. Staram się dostrzegać rozwiązania, nie problemy. Taką też narrację przyjmuję w tworzonych przeze mnie treściach. Do wielu spraw podchodzę z dystansem. Cenię sobie poczucie humoru. Zachęcam do śledzenia moich wpisów i filmów a także do komentowania. Chętnie poznam Wasze opinie i porozmawiam z tymi z Was którzy będa mieli na to ochotę :)