12 września rozpoczynają się Mistrzostwa Europy Amp Futbol. Impreza, podobnie jak Euro w piłce 11 na 11, również została przesunięta o rok. Dodatkowym smaczkiem imprezy jest fakt, że odbywa się ona w Krakowie. Polacy są gospodarzami imprezy i dlatego celują w złoto. Mecze będą rozgrywane na stadionach Cracovii oraz Garbarnii Kraków. Polacy, w grupie zmierzą się z reprezentacjami Ukrainy, Izraela i Hiszpanii. Z Ukrainą i Izraelem, grali już w tym roku w ramach Amp Futbol Cup. Odnieśli wysokie i łatwe zwycięstwa. Największym wyzwaniem grupowym zdaje się być Hiszpania. Polska znajduje się w gronie faworytów do medalu. Bezsprzecznym faworytem do złota, jest reprezentacja Turcji, gdzie zawodnicy amp futbolu, jako jedyni na świecie, utrzymują się tylko z gry w Amp Futbol, a wynagrodzenia najlepszych wynoszą równowartość kilkunastu tysięcy złotych. Niemniej, Polacy, pokazali już w przeszłości, że są w stanie podjąć równą walkę z turkami. Innymi, poważnymi kandydatami do medalu będą Rosjanie i Anglicy, którzy mają bardzo korzystny dla siebie bilans gier z biało-czerwonymi. 

Zasady Amp Futbol

Kibicując biało-czerwonym, warto znać zasady gry w Amp Futbol. Nie różnią się one bardzo od standardowej piłki nożnej, jednak biorąc pod uwagę, że zawodnicy z pola nie mają nogi, a bramkarze ręki, zasady muszą być do tego dostosowane.

  1. Zagranie kulą = ręka. Oczywiście jest tutaj sporo miejsca na interpretację sędziego, jednak z zasady kula jest przedłużeniem ręki. Jeżeli było to zagranie przypadkowe i z niewielkiej odległości, oczywiście nie jest to odgwizdane, jeżeli będzie to zagranie z premedytacją, może się to skończyć nawet czerwoną kartką
  1. Bramkarz nie może opuszczać pola karnego. Wyjście bramkarza poza pole karne kończy się żółtą lub czerwoną kartką (w zależności od stopnia zaangażowania w akcję). Dla osób oglądających to po raz pierwszy, może się wydawać, że bramkarz mógłby “okiwać” wszystkich i strzelić bramkę sam. Prawda jest taka, że pokonałby dryblingiem jednego, może dwóch zawodników i straciłby piłkę. Zawodnicy na kulach potrafią być bardzo szybcy i zwinni.
  1. Nie wolno używać kikuta. Zawodnik z pola nie może celowo odbić piłki kikutem. Bramkarz, musi mieć kikuta przywiązanego do ciała i bronić tylko jedną, sprawną ręką.
  1. Bramkarz nie może grać “piątki” górą za połowę. Jest to zasada która wymusza rozgrywanie piłki od tyłu po ziemi. Piłka może przekroczyć połowę tylko po ziemi, lub jeśli odbije się przed połową. Jeżeli zaś bramkarz złapie piłkę z gry, może swobodnie grać “lagę” 🙂
  1. Auty z nogi. To raczej oczywista sprawa, ciężko byłoby zagrać aut z ręki, stojąc na jednego nodze i trzymając kule. Z auto nie można bezpośrednio zdobyć gola.
  2. Gra 7 na 7 i zmiany powrotne. 6 zawodników z pola i bramkarz. Dowolna liczba zmian, ale jedynie w przerwach w grze

Gdzie obejrzeć Mistrzostwa Europy Amp futbol?

Mecze biało-czerwonych będą transmitowane na TVP Sport. W telewizji i aplikacji oraz na stronie internetowej. Pozostałe mecze można śledzić na facebooku na profilu Euroamp i Amp Futbol Polska.

Zapraszam do kibicowania

Nasze inne posty o Amp Futbolu

Poprzedni artykułPandemia a orzecznictwo – składać wniosek o nowe orzeczenie czy nie składać?
Następny artykułNiepełnosprawni sportowcy na Igrzyskach Olimpijskich
Cześć, mam na imię Mateusz. Na “NaRencie.pl” zajmuję się pisaniem artykułów i tworzeniem materiałów video. Poruszam tematy które są mi najbardziej bliskie. Po pierwsze sport, ponieważ jestem zawodnikiem Widzewa Łódź AMP Futbol a piłka nożna to moja największa pasja od najmłodszych lat. Po drugie podróże, ponieważ jestem absolwentem studiów na kierunku Turystyka i Rekreacja na Uniwersytecie Łódzkim. Ponadto przeżyłem fantastyczną przygodę, pracując jako pilot wycieczek do Włoch dla jednego z największych biur podróży w Polsce. Często odnoszę się też do innych tematów związanych z rynkiem pracy, edukacją oraz wszystkim innym czego doświadczyłem. Sam jestem niepełnosprawny od urodzenia, dlatego doskonale znam wszystkie minusy ale także i plusy z tym związane. Staram się dostrzegać rozwiązania, nie problemy. Taką też narrację przyjmuję w tworzonych przeze mnie treściach. Do wielu spraw podchodzę z dystansem. Cenię sobie poczucie humoru. Zachęcam do śledzenia moich wpisów i filmów a także do komentowania. Chętnie poznam Wasze opinie i porozmawiam z tymi z Was którzy będa mieli na to ochotę :)