Kiedy są Igrzyska Paraolimpijskie?

Igrzyska Paraolimpijskie w 2021 trwają od 24 sierpnia do 5 września. Reprezentanci Polski złożą ślubowanie 16 sierpnia, potem wyruszą w drogę do Tokio. Ceremonia otwarcia odbędzie się 24 sierpnia.

Polacy na paraolimpiadzie

Reprezentacja Polski na Igrzyska Paraolimpijskie w Tokio składa się z 89 zawodników, występujących w 12 dyscyplinach: lekkiej atletyce, tenisie stołowym, pływaniu, kolarstwie, szermierce, podnoszeniu ciężarów, kajakarstwie, strzelectwie, łucznictwie, wioślarstwie, tenisie na wózkach oraz po raz pierwszy w historii Badminton.

Szanse medalowe na Igrzyskach Paraolimpijskich w Tokio

Na wstępie zaznaczę, że sport jest nieprzewidywalny i czasem jeden drobny błąd może przekreślić cały wysiłek i sprawić że faworyt nie dostanie się nawet do finału swojej konkurencji. Zawodników mających największe szanse na zdobycie medalu podczas Igrzysk Paraolimpijskich, typuje więc na podstawie dotychczasowych osiągnięć, jednak są to tylko domysły.

Natalia Partyka (tenis stołowy). Będzie to już szósta paraolimpiada na której wystąpi. Swoją przygodę zaczęła już w wieku 11 lat! Do tej pory, ma na koncie 8 medali, w tym 5 złotych.

Maciej Lepiato (skok wzwyż). Maciej przywiózł po jednym złotym medalu z igrzysk w Rio i Londynie.

Alicja Jeromin (biegi na 200 i 400m). Będą to jej piąte Igrzyska Paraolimpijskie. Do tej pory ma na swoim koncie 4 srebrne i 3 brązowe medale Igrzysk Paraolimpijskich.

Patryk Chojnowski (tenis stołowy). W Londynie w 2012 zdobył złoty medal indywidualnie i srebrny drużynowo, natomiast 4 lata później w Rio, srebrny indywidualnie i brązowy drużynowo.

Dariusz Pender (para szermierka). 21 lat po pierwszym i 9 lat po drugim złotym medalu Igrzysk Paraolimpijskich, ma szanse na kolejne złoto w Tokio.

Joanna Mendak (pływanie). Będą to piąte Igrzyska Joanny, do tej pory zdobyła 3 złote medale. Startuje w klasie dla osób niedowidzących.

Łukasz Mamczarz (skok wzwyż). Łukasz zdobył brązowy medal w trakcie Igrzysk Paraolimpijskich w Londynie w 2012 roku. Jest on też rekordzistą Europy z wynikiem 1,82m. Na naszym portalu znajdziecie też wywiad z Łukaszem. Dowiecie się tam m.in dlaczego zajął 3 miejsce, skoro nikt nie skoczył wyżej, oraz jak sport pomógł mu w radzeniu sobie z niepełnosprawnością po wypadku. Film tutaj: https://narencie.pl/lukasz-mamczarz-paraolimpiada-amputacja-nogi/

Oczywiście trzymamy kciuki i liczymy na jak najlepszy wynik w klasyfikacji medalowej i pobicie wyniku z Igrzysk Paraolimpijskich w Rio de Janeiro w 2016 roku. Na tamtej imprezie, wystąpiło 90 Polskich sportowców, którzy zdobyli w sumie 39 medali, z czego 9 złotych. Pierwsze miejsce w klasyfikacji medalowej zajęli reprezentanci Chin (239 medali z czego 107), drugie Wielkiej Brytanii (147 medali, 64 złote) a trzecie, co ciekawe, Ukraina (117 medali, 41 złotych).

Ile dyscyplin jest na paraolimpiadzie?

Na Igrzyskach Paraolimpijskich w Tokio rywalizacja odbywać się będzie w 22 dyscyplinach: łucznictwo, lekkoatletyka, badminton, boccia, kajakarstwo, kolarstwo torowe, kolarstwo szosowe, jeździectwo, blind football, goalball, judo, podnoszenie ciężarów, wioślarstwo, strzelectwo, siatkówka na siedząco, tenis stołowy, pływanie, taekwondo, thriatlon, koszykówk na wózkach, szermierka na wózkach, rugby na wózkach, tenis na wózkach.

Co oznaczają kategorie na paraolimpiadzie? Czym jest T63 na Igrzyskach Paraolimpijsich?

W większości dyscyplin są różne kategorie czy klasyfikacje, dla osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Przykładowo w klasie T47 w skoku wzwyż rywalizują sportowcy po amputacji lub z wadą kończyny górnej, natomiast w klasie T63, w której startuje Łukasz Mamczarz, (wywiad z Łukaszem tutaj: https://narencie.pl/lukasz-mamczarz-paraolimpiada-amputacja-nogi/) zawodnicy są po amputacji powyżej kolana, a w klasie T64 zawodnicy są po amputacji poniżej kolana.

Gdzie obejrzeć paraolimpiadę?

Najłatwiej będzie będzie obejrzeć relację z Igrzysk Paraolimpijskich w Tokio na stronie internetowej TVP Sport. https://sport.tvp.pl/609248/niepelnosprawni. Dla osób, które chcą śledzić zmagania Polaków na paraolimpiadzie, zalecam pobrać aplikację na androida lub apple’a “TVP Sport”. Tam również bezpłatnie obejrzycie zawody. Jedynym minusem aplikacji i strony internetowej, jest sporo reklam na początku. Niemniej zachęcam do śledzenia zmagań Polaków na Igrzyskach Paraolimpijskich w Tokio.

Poprzedni artykułTwój ReStart – kim jesteśmy i dla kogo jest NaRencie.pl
Następny artykułZapraszamy na LIVEchat z Mateuszem, 18 sierpnia 2021r. o godz. 20:00
Cześć, mam na imię Mateusz. Na “NaRencie.pl” zajmuję się pisaniem artykułów i tworzeniem materiałów video. Poruszam tematy które są mi najbardziej bliskie. Po pierwsze sport, ponieważ jestem zawodnikiem Widzewa Łódź AMP Futbol a piłka nożna to moja największa pasja od najmłodszych lat. Po drugie podróże, ponieważ jestem absolwentem studiów na kierunku Turystyka i Rekreacja na Uniwersytecie Łódzkim. Ponadto przeżyłem fantastyczną przygodę, pracując jako pilot wycieczek do Włoch dla jednego z największych biur podróży w Polsce. Często odnoszę się też do innych tematów związanych z rynkiem pracy, edukacją oraz wszystkim innym czego doświadczyłem. Sam jestem niepełnosprawny od urodzenia, dlatego doskonale znam wszystkie minusy ale także i plusy z tym związane. Staram się dostrzegać rozwiązania, nie problemy. Taką też narrację przyjmuję w tworzonych przeze mnie treściach. Do wielu spraw podchodzę z dystansem. Cenię sobie poczucie humoru. Zachęcam do śledzenia moich wpisów i filmów a także do komentowania. Chętnie poznam Wasze opinie i porozmawiam z tymi z Was którzy będa mieli na to ochotę :)