Regularnie ponosisz wydatki na rehabilitację? Kupujesz sprzęt i leki? A może Twój budżet obciążają inne opłaty związane z ułatwieniem wykonywania codziennych aktywności? Szansą, by odzyskać zainwestowane pieniądze, jest ulga rehabilitacyjna. Sprawdź, jakie wydatki możesz zaliczyć i kto może skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej.

Co to jest ulga rehabilitacyjna?

Ulga rehabilitacyjna umożliwia potrącenie kosztów związanych z rehabilitacją oraz kosztów poświęconych na ułatwienie wykonywania czynności życiowych. Jest odliczana od dochodu przed opodatkowaniem (w zeznaniu rocznym PIT), a kwota odliczenia ulgi rehabilitacyjnej zależy od kategorii wydatku.

Jakie dokumenty są potrzebne do odliczenia ulgi rehabilitacyjnej?

Odliczenie ulgi rehabilitacyjnej jest możliwe, o ile osoba niepełnosprawna lub jej opiekun ma stosowne dokumenty potwierdzające fakt poniesienia kosztów. Co prawda nie ma obowiązku dołączania ich do PIT-u, ale każdy podatnik korzystający z ulgi rehabilitacyjnej powinien przechowywać je w swojej prywatnej dokumentacji przez 5 lat (okres ten liczony jest od końca roku, w którym nastąpiło złożenie zeznania podatkowego).

Dokumenty, które dają prawo do odliczenia ulgi, to:

 • faktury i rachunki potwierdzające zapłatę;
 • orzeczenia poświadczające stopień inwalidztwa – w przypadku, gdy ulgę odlicza osoba niepełnosprawna;
 • dowody dokumentujące pokrewieństwo z osobą niepełnosprawną (akty małżeństwa, akty urodzenia, dowody osobiste) – dotyczy opiekunów odliczających ulgę.

Kto może skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej?

Ulga rehabilitacyjna kierowana jest do osób niepełnosprawnych, które posiadają:

 • orzeczenie o niepełnosprawności (I, II lub III grupa);
 • rentę socjalną, z tytułu całkowitej niezdolności do pracy lub szkoleniową;
 • orzeczenie o niepełnosprawności dla osoby, która nie ukończyła 16. roku życia.

Na uldze rehabilitacyjnej mogą też zyskać opiekunowie, o ile mają na utrzymaniu niepełnosprawnego:

 • męża lub żonę;
 • dzieci (własne i przysposobione);
 • siostrę lub brata;
 • dziadków;
 • rodziców;
 • ojczyma lub macochę;
 • teściów;
 • dzieci obce, które zostały przyjęte na wychowanie.

Warunkiem możliwości odliczenia ulgi rehabilitacyjnej przez opiekuna jest dochód osoby niepełnosprawnej nie wyższy niż 14 400 zł. Ta kwota jest limitem dochodów, jakie może otrzymać osoba niepełnosprawna pozostająca na utrzymaniu innego członka rodziny. 

Warto jednak wiedzieć, że do wspomnianego dochodu nie wliczają się:

 • świadczenie uzupełniające; 
 • alimenty na dzieci; 
 • zasiłek pielęgnacyjny; 
 • 13. emerytura.

Jakie wydatki dają prawo odliczenia ulgi rehabilitacyjnej?

Wydatki rehabilitacyjne zostały podzielone na trzy kategorie. Jest to stały podział, który decyduje o wysokości ulgi:

 1. wydatki nielimitowane – można odliczyć całkowitą ich kwotę;
 2. koszty limitowane – dają prawo do odliczenia maksymalnie 2 280 zł;
 3. opłaty związane z zakupem leków – odliczenie kosztów przewyższających kwotę 100 zł miesięcznie.

Ulga rehabilitacyjna a samochód

W ramach ulgi rehabilitacyjnej niepełnosprawny lub jego opiekun może odliczyć koszty korzystania z samochodu osobowego, który jest własnością lub współwłasnością podatnika. Warunkiem jest jednak korzystanie z auta w celu przejazdu na konieczne zabiegi lecznicze i rehabilitacyjne.

Witaminy a ulga rehabilitacyjna

Ulga rehabilitacyjna umożliwia odliczenie wydatków za leki, które są wydawane na receptę lub których stosowanie zalecił lekarz specjalista. Jeśli w ciągu miesiąca koszty zakupów leków wyniosły 350 zł, ulga obejmuje tylko kwotę powyżej 100 zł, a więc w tym przypadku od dochodu odliczysz 250 zł.

Zapis dotyczy jednak wyłącznie leków. Oznacza to, że suplementy diety, czyli środki spożywcze, nie są objęte ulgą. Nawet jeśli lekarz zalecił ich zażywanie, nie można odliczyć ich od dochodu i uwzględnić w zeznaniu podatkowym.

Pieluchomajtki a ulga rehabilitacyjna

Katalog wydatków objętych ulgą rehabilitacyjną jest zamknięty i nie ma możliwości rozszerzyć lub naciągnąć jego zakresu. Pieluchomajtki nie są produktem leczniczym, a środkiem higienicznym. Pomimo tego, że ułatwiają osobom niepełnosprawnym czynności życiowe, nie można zaliczyć ich do kosztów rehabilitacyjnych.

Ulga rehabilitacyjna a koszty psychoterapii

Psychoterapia to jeden z najważniejszych środków umożliwiających odzyskanie równowagi i odnalezienie się w trudnej rzeczywistości. Profesjonalna pomoc jest szczególnie istotna zwłaszcza wtedy, gdy inwalidztwo jest skutkiem nagłego wypadku, który z dnia na dzień całkowicie zmienił Twoje życie.

Koszty poniesione na terapie prowadzone w prywatnym gabinecie są objęte ulgą rehabilitacyjną, o ile zaleci je lekarz psychiatra. Ważne jest także odpowiednie udokumentowanie uiszczonych opłat i brak jakichkolwiek form dofinansowania leczenia.

Jesteś w podobnej sytuacji? Zastanawiasz się, czy możesz odliczyć ulgę rehabilitacyjną? Skontaktuj się z nami już teraz. Bezpłatnie przeanalizujemy Twoją sytuację i sprawdzimy, czy Tobie też należą się dodatkowe pieniądze.

Poprzedni artykułWychodzę ze szpitala i…
Następny artykułWybór przedszkola – prawdziwe wyzwanie!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj