Ponieważ piłka nożna, jest moją pasją, chcę Wam zaprezentować kolejną jej odmianę. Piłka nożna jest piękna, dlatego, że jest dla wszystkich. Można wspólnie grać i bawić się tym sportem niezależnie od tego kim się jest, jaki ma się kolor skóry, przekonania czy niepełnosprawność. Opisywałem już AMP futbol (https://narencie.pl/co-to-jest-amp-futbol/), dzisiaj czas na Blind football, odmianę piłki nożnej, dla osób niewidomych i niedowidzących.

Czym jest blind football?

Blind football jest odmianą piłki nożnej dla osób niewidomych oraz słabowidzących. Drużyny blind footballu, są mniej liczne niż w klasycznej piłce nożnej, ponieważ liczą po pięciu zawodników. Czterech zawodników występujących w polu ma na oczach opaski lub specjalne gogle. Służy to wyrównaniu szans, ponieważ w blind football mogą grać osoby kompletnie niewidome, jak i osoby słabowidzące, które miałyby przewagę nad zawodnikami, którzy są w stu procentach niewidomi. Naturalnie, w każdej drużynie jest bramkarz, który jako jedyny na boisku, może mieć zdrowy wzrok oraz nie musi nosić opaski. Rola bramkarza jest bardzo ważna, ponieważ to on organizuję grę obronną przy pomocy odpowiednich komunikatów. Ponadto, w drużynie jest jeszcze “przewodnik” (nie chodzi tutaj o trenera, są to dwie odrębne funkcje) który podpowiada i organizuje grę drużyny w ataku. W blind footballu, bardzo ważna jest komunikacja w drużynie. Dzięki temu, zawodnicy wiedzą, gdzie są, co pozwala im zaplanować następny ruch. Stąd też, komunikują się bardzo precyzyjnie i za pomocą konkretnych słów. Najważniejsze, to słowo “voy” które tłumaczy się z hiszpańskiego jako “idę”. 

Czy blind football jest sportem paraolimpijskim?

Tak. Blind football jest sportem, który na Igrzyskach Paraolimpijskich gości od 2004 roku. Niemniej, historia tej dyscypliny jest znacznie dłuższa. Pierwszy turniej został rozegrany w Europie już w 1986 roku w Hiszpanii, jednak nie będzie zaskoczeniem, że blind football wywodzi się z kraju, w którym najbardziej kocha się piłkę nożną – Brazylii. Nie dziwi więc fakt, że Brazylia jest prawdziwym hegemonem, jeżeli chodzi o blind football. Ciekawostką może być natomiast to, że druga najlepszą reprezentacją blind footballu jest… Białoruś 🙂 W Polsce, blind football, nie jest aż tak popularny jak Amp futbol, jednak cały czas się rozwija. Ambasadorami dyscypliny są wielokrotni reprezentanci Polski: strzelec najważniejszej (no może nie najważniejszej, ale na pewno najczęściej wspominanej) bramki z Niemcami – Sebastian Mila oraz Radosław Majdan, który nie tylko jest ambasadorem blind footballu ale i aktywnym zawodnikiem. Majdan miał bardzo duży wpływ na zdobycie klubowego mistrzostwa świata przez Śląsk Wrocław, ponieważ w półfinale rozgrywek, rozstrzygały rzuty karne, w których Śląsk wygrał 2:1 z drużyną z Magdeburga, a Majdan obronił ostatni rzut karny. Ponadto w całym turnieju Majdan wpuścił tylko 1 bramkę z gry i to dopiero w finale. O sile Wrocławskiej drużyny nie decyduje jedynie były bramkarz reprezentacji Polski, ale także pozostali zawodnicy, ponieważ w finale Śląsk wygrał aż 3:1 z drużyną z Mołdawii. Warto dodać, że rozgrywki blind footballu w Polsce mają się całkiem dobrze. Oprócz Śląska Wrocław, swoją sekcję blind footballu ma również Wisła Kraków.

Czym różni się blind football od zwykłej piłki?

Po pierwsze liczbą zawodników oraz wymogiem choroby wzroku. Ponadto, w blind footballu, używa się trochę innego sprzętu, zaaprobowanego przez Międzynarodową Federację Blind Footballu. Piłka wydaje odpowiednie dźwięki, bramka jest specjalnie przystosowana, a zawodnicy mają, oprócz opasek na oczy, ochraniacze na nogi, ponieważ bardzo często zdarzają się zderzenia z rywalami czy kolegami z jednej drużyny.

Jaka jest idea blind footballu?

Piłka nożna, ma być dla wszystkich. Blind football idealnie wpisuje się w tę ideologię. Piłka nożna pomaga aktywizować osoby niepełnosprawne, oraz jest, moim zdaniem, fajnym sposobem na spędzenie wolnego czasu. Zawodnicy blind footballu udowadniają, że można realizować swoją pasję niezależnie od problemów jakie nas spotykają. Na ogromne uznanie zasługuje również Radek Majdan. Mimo, że z pewnością nie brakuje mu zajęć, aktywnie angażuje się w dyscyplinę i ma swój bezpośredni udział w sukcesach swojej drużyny.

Jeżeli zainteresował Cię temat blind footballu, z pewnością zainteresuje Cię też Amp futbol, o którym przeczytasz tutaj: Co to jest Amp futbol?

Poprzedni artykułUlgowe przejazdy komunikacją miejską dla niepełnosprawnych
Następny artykułSłynni niepełnosprawni cz. II – Naukowcy
Cześć, mam na imię Mateusz. Na “NaRencie.pl” zajmuję się pisaniem artykułów i tworzeniem materiałów video. Poruszam tematy które są mi najbardziej bliskie. Po pierwsze sport, ponieważ jestem zawodnikiem Widzewa Łódź AMP Futbol a piłka nożna to moja największa pasja od najmłodszych lat. Po drugie podróże, ponieważ jestem absolwentem studiów na kierunku Turystyka i Rekreacja na Uniwersytecie Łódzkim. Ponadto przeżyłem fantastyczną przygodę, pracując jako pilot wycieczek do Włoch dla jednego z największych biur podróży w Polsce. Często odnoszę się też do innych tematów związanych z rynkiem pracy, edukacją oraz wszystkim innym czego doświadczyłem. Sam jestem niepełnosprawny od urodzenia, dlatego doskonale znam wszystkie minusy ale także i plusy z tym związane. Staram się dostrzegać rozwiązania, nie problemy. Taką też narrację przyjmuję w tworzonych przeze mnie treściach. Do wielu spraw podchodzę z dystansem. Cenię sobie poczucie humoru. Zachęcam do śledzenia moich wpisów i filmów a także do komentowania. Chętnie poznam Wasze opinie i porozmawiam z tymi z Was którzy będa mieli na to ochotę :)