Planujesz wyjazd na turnus rehabilitacyjny? Przede wszystkim weź pod uwagę lokalizację, która będzie sprzyjać odpoczynkowi i szybkiemu powrotowi do zdrowia. Sprawdź też, jakie warunki oferuje ośrodek oraz czy w danym miejscu zabiegi wykonywane są profesjonalnie. Oto najważniejsze porady dotyczące wyboru ośrodka rehabilitacyjnego lub sanatorium. 

Turnus rehabilitacyjny możesz odbyć np. w malowniczych górach, nad morzem, w krainie mazurskich jezior albo z dala od miejskiego zgiełku – na skraju lasu. Dobrze rozważ, w jakim miejscu poczujesz się najbardziej komfortowo, ponieważ spędzisz tam około 3 tygodni.

Dofinansowanie rehabilitacji z PFRON 

Rehabilitacja to bardzo ważny etap w trakcie powrotu do zdrowia i odzyskiwania sprawności. Dobrze dobrane, indywidualne zabiegi wykonywane w trakcie turnusów rehabilitacyjnych zapewniają wysoką skuteczność, a dodatkowo mobilizują uczestników do nawiązywania nowych znajomości i otwarcia się na innych.

Jako osoba niepełnosprawna możesz ubiegać się o dofinansowanie turnusu rehabilitacyjnego z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). Kwota wsparcia może pokryć do blisko 30% kosztów pobytu. Warunkiem otrzymania wsparcia finansowego na wyjazd leczniczy jest wybór ośrodka, który jest wyposażony w:

  • gabinet lekarski;
  • zaplecze lub infrastrukturę dostosowane do przeprowadzania aktywnych form rehabilitacji (odpowiadające na potrzeby osób z różnymi niepełnosprawnościami).

O dopłatę może wnioskować osoba, którą na turnus rehabilitacyjny skierował lekarz prowadzący. Jednym z warunków otrzymania wsparcia jest brak innych form dofinansowania ze środków PFRON (w roku ubiegania się o dotację).

Koszty turnusu rehabilitacyjnego – co obejmują?

Standardowo w cenę turnusu rehabilitacyjnego wliczone są noclegi, pełne wyżywienie, opieka lekarska i pielęgniarska oraz szeroki wachlarz zabiegów leczniczych i rehabilitacji. Prestiżowe ośrodki i sanatoria oferują też możliwość wyboru jednego spośród 2-3 posiłków, stały dostęp do internetu oraz miejsca do rozrywki – sale telewizyjne, stoły do bilarda, kawiarnie i kluby muzyczne. W ramach turnusu możesz też uczestniczyć w zajęciach z gimnastyki i wodnym aerobiku. 

Niektóre ośrodki mają na swoim wyposażeniu także siłownię, stoły do gier w karty, bogato wyposażone biblioteczki i stoły do tenisa. Dużą atrakcją dla uczestników turnusów rehabilitacyjnych są lokalne wycieczki z przewodnikiem oraz wieczorki taneczne.

Lista wykonywanych zabiegów

Kolejnym ważnym punktem, od którego będzie zależeć Twoja satysfakcja w trakcie pobytu na turnusie rehabilitacyjnym, jest to, jakie ośrodek oferuje Ci zabiegi i ile ich będzie. Upewnij się, czy wszystkie, jakie zostały wymienione na liście ofertowej, są objęte w opłaconym przez Ciebie pakiecie. Unikniesz w ten sposób rozczarowania, gdy okaże się, że jakaś forma terapii, na którą tak czekasz, jest akurat dodatkowo płatna. Sprawdź opinie poprzednich gości i kompetencje pracowników medycznych. 

Większość ośrodków zapewnia uczestnikom turnusów fizykoterapię, masaże i różnego rodzaju ćwiczenia, jednak w niektórych miejscach możesz liczyć na znacznie bogatszą ofertę. Podstawowy zakres może być rozszerzony na przykład o szereg zabiegów hydroterapii – kąpiel solankowa, masaże podwodne czy bicze szkockie. 

Nowoczesna aparatura, kompleksowa baza rehabilitacyjno-wypoczynkowa i innowacyjne zabiegi pomagają szybko wrócić do formy i potrafią sprostać oczekiwaniom najbardziej wymagających uczestników. 

Położenie ośrodka rehabilitacji i standard w pokojach

Turnus rehabilitacyjny trwa zwykle 21-24 dni. W tym okresie spędzisz swój czas nie tylko na zabiegach, ale też na spotkaniach towarzyskich, aktywnościach na świeżym powietrzu i zwiedzaniu. Mając to na uwadze, sprawdź, czy w okolicy znajdują się alejki dla pieszych wypraw lub jazdy rowerowej. Najlepiej sprawdzają się pobyty w miejscach oddalonych od miejskiego zgiełku (to szczególnie ważne dla osób nadwrażliwych na bodźce), położonych blisko lasu i w otoczeniu kojącej natury. 

Zadbaj też o swój komfort i efektywny odpoczynek po zabiegach wewnątrz swojego pokoju. Wybierz miejsce o wysokim standardzie z nowoczesnym i stylowym wyposażeniem. Każdy pokój powinien być dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz posiadać telewizor i ręczniki. 

Co zabrać na turnus w sanatorium lub ośrodku rehabilitacyjno-wczasowym?

Pakując bagaż na turnus, poza ubraniami, wygodnym obuwiem i przyborami toaletowymi, spakuj też leki, które przyjmujesz na stałe. Wielu gości o tym zapomina, przypominają sobie dopiero na miejscu, gdzie okazuje się, że dostęp do niektórych środków jest utrudniony, a nierzadko nawet niemożliwy. 

Inne przydatne przedmioty, które trzeba ze sobą zabrać, to: 

  • dokumenty umożliwiające identyfikację tożsamości;
  • aktualna informacja o stanie zdrowia (przyjmowane leki, reakcje alergiczne itp.);
  • gotówka (na ewentualne dopłaty do zabiegów lub uiszczenie opłaty klimatycznej, często nieuwzględnionej w ofertach ośrodków rehabilitacyjnych i sanatoriów).
Poprzedni artykułŻycie po wypadku drogowym – jak ułożyć wszystko na nowo?
Następny artykułNiepełnosprawność nie musi być przeszkodą w realizacji marzeń