Jako ofiara wypadku potrzebujesz czasu, aby zorganizować swoje życie i dostosować się do nowej sytuacji. Nie bój się szukać pomocy. Pamiętaj, że masz wokół siebie życzliwych ludzi i instytucje, które pomogą Ci poradzić sobie z traumą i odnaleźć sens. W powrocie do normalności pomaga nie tylko rehabilitacja fizyczna, ale też trening psychiki oraz rozwijanie pasji i zainteresowań.

Powrót do normalności po wypadku jest procesem. Przebiega etapami, wymaga czasu i wsparcia – osób bliskich i profesjonalistów.

Daj sobie czas i skorzystaj z terapii

Niepełnosprawność po wypadku drogowym utrudniła Ci wykonywanie zwykłych czynności i całkowicie zmieniła Twoje życie? W obliczu takiej sytuacji masz całkowite prawo czuć niesprawiedliwość i cierpieć ból psychiczny. Masz też prawo do odczucia zobojętnienia i nieodpartego wrażenia, że już gorzej być nie może. Daj sobie czas na dojście do dobrej formy i otwórz się na pomoc innych osób. 

Depresja po wypadku towarzyszy wielu ofiarom i nie należy jej lekceważyć. Proces adaptacji do nowego trybu życia ułatwi Ci wsparcie psychologa lub psychoterapetury. Terapia po wypadku jest wyrazem walki o siebie i chęci przeciwstawienia się trudnościom dnia codziennego. Pomaga przepracować przebieg traumatycznego wydarzenia oraz jego skutki. 

Znajdź grupę wsparcia 

Mimo że czujesz osamotnienie i wyobcowanie, masz w swoim otoczeniu więcej osób, które są w takiej samej sytuacji, niż możesz przypuszczać. Skorzystaj z siły, jaką dają spotkania grup wsparcia. Poznaj historię innych ofiar wypadków i wspólnie motywujcie się do działania. W internecie znajdziesz szereg fundacji działających na rzecz ofiar wypadków komunikacyjnych. Ich podopieczni pochodzą z całej Polski i są w różnym wieku – od dzieci po seniorów. 

Grupy wsparcia to forma wewnętrznej rehabilitacji społecznej. Takie spotkania przywracają chęć odzyskania samodzielności i niezależności. Rozwijają zaradność ofiar wypadków i pobudzają ich pasję oraz aktywności. Dzięki nim nauczysz się na nowo wypełniać swoje role społeczne. Poczujesz potrzebę uczestnictwa w spotkaniach i warsztatach, które odbudują Twoje poczucie wartości, pomogą odnaleźć cel życia i zaakceptować niepełnosprawność. Kontakt z innymi ludźmi pokona chęć zamknięcia się na świat i tkwienia w bańce cierpień i braku zrozumienia. 

Takie organizacje nie tylko zapewniają pomoc duchową i psychologiczną, ale też pomagają w zdobyciu dofinansowań kosztów leczenia, rehabilitacji i zakupów leków oraz sprzętu medycznego. Cenne wsparcie niosą również doradcy z kancelarii odszkodowawczych, którzy oferują pomoc prawną i wsparcie w uzyskaniu sprawiedliwego odszkodowania, świadczenia pielęgnacyjnego i stosownej renty.

Wróć do aktywności zawodowej

Jeśli wskutek wypadku nie możesz wrócić do swojej pracy, nie zniechęcaj się. Skontaktuj się z doradcą zawodowym, który pomoże Ci określić Twoje umiejętności i predyspozycje. Wspólne opracujcie strategię i plan rozwoju. Korzystając np. ze środków z renty szkoleniowej albo programów aktywizacyjnych dla osób niepełnosprawnych, możesz opłacić kursy, które pozwolą Ci zmienić kwalifikacje i znaleźć pracę na nowym stanowisku. 

Znajdź pasję

Podróżujący po całym świecie turyści z niepełnosprawnością, koszykarze na wózkach inwalidzkich, niewidomi tancerze – to codzienność, która nikogo nie dziwi. Osoby niepełnosprawne skaczą ze spadochronem, latają balonem, żaglują, jeżdżą na nartach, są naukowcami, nurkują i podbijają świat. Ograniczenie Twojej sprawności – fizycznej, intelektualnej lub sensorycznej – nie wyklucza Cię z możliwości prowadzenia aktywnego i pełnego pasji życia. Znajdź tylko coś, co chcesz i lubisz robić, a może nawet masz zainteresowania, na które przedtem brakowało Ci odwagi. Odkryj w sobie duszę artysty lub poszukiwacza przygód. Znajdź fundacje, która pomoże Ci zrealizować marzenia i spełniaj je!

Prowadź aktywne życie

Twoja niepełnosprawność nie wyklucza Cię z aktywnego życia. Masz różne rozwiązania, które są dostosowane do Twoich możliwości. Skorzystaj z dofinansowań do turnusów rehabilitacyjno-wypoczynkowych. Jedź na pobyt, w trakcie którego personel medyczny i sztab rehabilitantów oraz fizjoterapeutów podpowie Ci, na jaką formę aktywności możesz sobie pozwolić. Poznaj nowe zabiegi, masaże i formy relaksu, dzięki którym osiągniesz spokój i odzyskasz harmonię. 

Indywidualnie dobrana gimnastyka i rehabilitacja zmniejszą skutki urazów doznanych w trakcie wypadku. W walce o niezależność i mobilność pomogą też sprzęty medyczne. Możesz uzyskać orzeczenie o niepełnosprawności, które będzie ważnym dokumentem dającym Ci prawo do różnego rodzaju świadczeń i zasiłków. Otrzymane pieniądze pomogą Ci odnaleźć się w nowej sytuacji i sfinansować zakup wózka inwalidzkiego dopasowanego do Twoich potrzeb oraz innych udogodnień, które zniosą np. bariery architektoniczne. Dzięki nim odzyskasz większą samodzielność i swobodę. 

Jeśli miałeś wypadek i czujesz się niesprawiedliwie potraktowany, bo Twoje odszkodowanie było za niskie albo nie otrzymałeś stosownej renty czy zadośćuczynienia, skontaktuj się z nami. Bezpłatnie sprawdzimy, czy należy Ci się wyższe świadczenie i podpowiemy, co zrobić, aby je uzyskać. 

Poprzedni artykuł500+ dla osób niepełnosprawnych i schorowanych seniorów
Następny artykułTurnus rehabilitacyjny – co warto sprawdzić przed wyjazdem?