To live, który powinien zobaczyć każdy – bez względu na poziom sprawności, a także rodzic czy opiekun osoby z niepełnosprawnością! Czy osoba z niepełnosprawnością ma szansę na szczęśliwy związek? Czy może być w relacji jedynie z drugą osobą z niepełnosprawnością? Co blokuje osoby z niepełnosprawnościami przed wchodzeniem w relację z osobą pełnosprawną? I jaka jest rola rodzica dziecka z niepełnosprawnością we wprowadzeniu go w świat seksualności?
Na ten, i na wiele innych tematów związanych z miłością w kontekście niepełnosprawności i przełamywania tabu porozmawialiśmy z:


Katarzyną Rogowiec – mistrzynią Igrzysk Paraolimpijskich, działaczką społeczna i ekonomistką. Mamą dwójki dzieci – Olimpii i Jasia. Ze swoim partnerem poznała się za sprawą sportu, a właściwie prób integracji świata sportu olimpijskiego i paraolimpijskiego. Tworzą parę od blisko jedenastu lat. Ich intymna droga wiąże się ze stratą – z czterech ciąż mają dwójkę dzieci. Córka Olimpia ma 8 lat i uprawia łyżwiarstwo, a sześcioletni Jaś jest młodym judoką. Cała czwórka lubi być blisko siebie np. podczas wspólnych spacerów czy wędrówek po górach. Katarzyna wraz z dziećmi wystąpiła w projekcie „Pełnosprawni w miłości”, filmik z ich udziałem jest dostępny tu: Pełnosprawni w miłości II | Katarzyna, Olimpia i Jaś


Lusine Duryan – koordynator projektu @Sekson i Avalon Active w Fundacji Avalon. Absolwentką pedagogiki specjalnej ze specjalizacją edukacja i rehabilitacja osób z niepełnosprawnością intelektualną oraz studiów podyplomowych z zakresu CSR. W projekcie Sekson czuwa nad realizacją działań edukacyjnych , kampanii społecznych i konferencji Sekson. Jest odpowiedzialna za projekty grantowe i kontakt z partnerami zewnętrznymi. Współpracuje także z innymi organizacjami w zakresie poradnictwa i konsultacji przy projektach uwzględniających potrzeby osób z niepełnosprawnościami. Inicjatorka wielu projektów na rzecz aktywizacji osób z niepełnosprawnościami.


Krzysztofem Dobiesem – Dyrektorem Generalnym Fundacji Avalon realizującej projekt Sekson oraz kampanię „Pełnosprawni w miłości”. Społecznik, działacz organizacji pozarządowych z ponad 20 letnim bagażem umiejętności i doświadczeń. Specjalista w dziedzinie dziennikarstwa, komunikacji, public relations, nowoczesnych technologii, pasjonat mediów. Członek Polskiego Stowarzyszenia Public Relations, były rzecznik prasowy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Poprzedni artykułWykluczenie komunikacyjne osób z niepełnosprawnościami
Następny artykułNiezwykłe zawody łączące świat osób pełnosprawnych i tych z niepełnosprawnościami – Avalon Extreme GT Challenge
Nazywam się Agnieszka Jóźwicka i jestem mamą pięcioletniego Olinka. Zawsze byłam bardzo aktywna i nie tyle musiałam, co chciałam robić więcej niż moi rówieśnicy. Od szóstego roku życia grałam na fortepianie, skończyłam podstawową i średnią szkołę muzyczną, występowałam w Teatrze Polskim w Warszawie, gościnnie brałam udział w licznych programach telewizyjnych dla dzieci i młodzieży. Na pierwszym roku studiów (muzykologia na Uniwersytecie Warszawskim) poszłam na staż do radiowej Trójki i… zostałam w niej przez kilka lat pracując jako reporter w redakcji aktualności. Mimo iż skończyłam studia muzykologiczne, na dobre związałam się z dziennikarstwem i mediami. Ukończyłam studia podyplomowe z zarządzania w mediach i kontynuowałam swoją medialną przygodę kolejno pracując w czołowych firmach produkcyjnych oraz w stacjach TVN i TTV. Praca w mediach nigdy nie była moim przykrym obowiązkiem, a zawsze pozytywnym wyzwaniem i adrenaliną, bez której nie potrafiłam funkcjonować. Wtedy jeszcze nie wiedziałam z jaką adrenaliną przyjdzie mi się mierzyć w przyszłości. I to nie w pracy, a prywatnie. W 2015 roku wyszłam za mąż, a już w 2016 roku zostałam mamą wymarzonego synka – Aleksandra, zwanego przez wszystkich Olinkiem. To on wywrócił świat całej rodziny do góry nogami i to kilka razy. Pierwszy, gdy w dwunastym tygodniu ciąży otrzymałam diagnozę wady wrodzonej nerek u Olinka. Drugi, gdy zupełnie niespodziewanie urodził się na przełomie 26 i 27 tygodnia ciąży. Trzeci, gdy otrzymaliśmy diagnozę – Mózgowe Porażenie Dziecięce Czterokończynowe. Dziś jestem przede wszystkim mamą, żoną, fizjoterapeutką, pielęgniarką, osobą która chce sprawić by syn był w przyszłości osobą samodzielną, i nieustannie poszukuje na to sposobu i środków. W wolnej chwili prowadzę na facebooku funpage „Olinek” , aukcję charytatywną na rzecz Olka i innych osób walczących o zdrowie i życie „#DLAOLINKA” oraz stronę na facebooku „MPDzieciak”, na której testuję wraz z synem zabawki dla dzieci z niepełnosprawnościami. Czy mam jakieś marzenia? Jedno największe – by mój Syn był szczęśliwy.