Jeśli coś nie daje Ci pełnej swobody działania, nie rezygnuj z ulubionych czynności– dostosuj je do swoich możliwości. Nieważne, czy ubywa Ci sił z powodu wieku, choroby czy przez inną nieszczęśliwą sytuację. Lubisz pracować wśród roślin? Zmodernizuj swój ogród tak, aby wyglądał zachwycająco i był łatwy w uprawie. 

Praca w ogrodzie to aktywność rekreacyjno-rozrywkowa. Przebywanie wśród roślin działa uspokajająco i relaksująco. Wspiera walkę z chorobami psychicznymi. Poprawia nastrój, sprzyja koncentracji i dostarcza pozytywnych emocji.

Krok 1 – wygoda i bezpieczeństwo przede wszystkim

Ogród dla osoby niepełnosprawnej lub seniora to bezpieczna i przyjazna kraina. W takim miejscu rośliny nie powinny wychodzić na alejki, ponieważ zwiększa to ryzyko potknięcia i upadku. Donice i skrzynki z kwiatami ustaw w odległości ok. 1,5 m od siebie, tak aby dało się pomiędzy nimi swobodnie przejść lub przejechać wózkiem.

Rośliny, krany i gniazdka elektryczne umieść na takiej wysokości, aby nie trzeba było się do nich schylać. Horyzont osób poruszających się na wózku to 1,2-1,4 m, do wygodnej pracy przy kwiatach idealnie nadadzą się więc wysokie rabaty 80-120 cm.

Wysypane żwirem lub kamieniami ścieżki ogrodowe zastąp betonowymi alejkami. Jeśli z ogrodu będzie korzystać osoba niedowidząca, sprawdzą się w nim przyjemne dla ucha kierunkowskazy – drewniane dzwonki czy mini fontanna – oraz intensywnie pachnące rośliny – czarnuszka, lawenda, hiacynt – które ułatwią orientację w terenie. 

W ogrodzie dla osoby niepełnosprawnej lub seniora doskonale sprawdzą się też wygodne ławeczki i stoliki, przy których można w każdej chwili usiąść i odpocząć. 

Krok 2 – postaw na rośliny zimozielone

Ułatwieniem prac w ogrodzie jest wybór łatwych w uprawie roślin, które nie wymagają skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych, zwłaszcza częstego przycinania czy wykopywania sadzonek na sezon zimowy. Postaw więc na rośliny zimozielone. Są to głównie krzewy iglaste i liściaste w różnych odcieniach zieleni – od jasnego do ciemnego. 

Do takich gatunków należą m.in.: barwinek, jałowiec i trzmielina. Wymienione odmiany mogą być głównym akcentem dekoracyjnym ogrodu lub stanowić tło dla innych roślin. Będą zdobić otoczenie domu przez cały rok i są łatwe w uprawie. Nawet obsypane śniegiem nie stracą swojego uroku ani dobrej kondycji. Zaletą roślin zimozielonych jest to, że zdecydowanie mniej gubią liście w sezonie jesiennym niż pozostałe krzewy i drzewa, co oznacza znaczne mniej pracy przy grabieniu i porządkowaniu ogrodu. 

Krok 3 – wybierz jakość zamiast ilości

Ogród dla seniora powinien być skonstruowany z trwałych elementów. Z upływem czasu tak powszechny w aranżacjach ogrodu plastik straci swój kolor i stabilność. Pod wpływem trudnych i zmiennych warunków atmosferycznych zacznie kruszeć i nie tylko będzie wymagał wymiany, ale też zaburzy harmonię Twojego ogrodu. 

Zastąp plastik np. solidnymi surowcami naturalnymi. Wszelkiego rodzaju dekoracyjne elementy – donice, skrzynie, palisady i pergole – wybieraj z trwałych materiałów. Najlepiej sprawdzą się twarde gatunki drewna (dąb, jesion) lub ceramiki. Dzięki temu dłużej Ci posłużą i nie trzeba będzie tak często przesadzać kwiatów w nowe pojemniki. W przydomowym ogródku lepiej będą prezentować się dwie obsadzone kwiatami donice ceramiczne zamiast sześciu plastikowych.

Krok 4 – posadź grupy krzewów zamiast rabat z kwiatami

Ogród łatwy w uprawie to miejsce niewymagające częstego pielenia. Do stworzenia takiej przestrzeni niezbędne będzie zastąpienie kwietnych rabat i klombów grupami krzewów – dereniami, kalinami, krzewuszkami, lilakami itp. Otoczenie zieleni zyska w ten sposób wrażenie parkowej swobody, a w zacienionym miejscu chwasty nie będą tak szybko rosły. Pod krzewami możesz też wysypać korę i drewniane ścinki, które dodatkowo spowolnią wzrost niechcianego zielska. 

Krok 5 – ułatw sobie pracę z innowacyjnymi urządzeniami

Dla własnego komfortu i zredukowania nakładu pracy zainwestuj w ogrodnicze sprzęty samoobsługowe. Robot do trawy zajmie się koszeniem trawnika. Dzięki możliwości wytyczenia mu konkretnego obszaru i ustalenia niewidzialnych barier, nie musisz obawiać się, że zniszczy także te nasadzenia, których nie chcesz wykosić. 

Taki sprzęt może uruchamiać się pod Twoją nieobecność – nawet jeśli akumulator będzie już bardzo słaby, urządzenie samo dojedzie do stacji dokującej, aby naładować baterię. Nowoczesne roboty do koszenia trawy mają też funkcję zabezpieczającą przed kradzieżą – są uruchamiane po wpisaniu specjalnego kodu PIN i włączają sygnał alarmowy, gdy zostaną wyniesione poza teren posesji. 

Inne wygodne rozwiązania, które ułatwią i uprzyjemnią Ci pracę w ogrodzie, to: dmuchawa do liści, system automatycznego podlewania roślin i hydrożele do donic z kwiatami. 

Ogród dla osoby niepełnosprawnej lub seniora ma być wygodnym kącikiem do odpoczynku. Miejscem wyciszenia i wytchnienia. Warto zlokalizować go w miejscu osłoniętym od wiatru i niedostępnym dla oka sąsiadów czy przechodniów.

Poprzedni artykułOswajanie niepełnosprawności część I – Zabawki
Następny artykułJakie możliwości i udogodnienia oferuje hotel przyjazny osobom niepełnosprawnym?