30 stycznia startuje 30-ty, jubileuszowy finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tym razem WOŚP zagra „Dla zapewnienia najwyższych standardów diagnostyki i leczenia wzroku u dzieci”. Choć Finał trwa tylko jeden dzień, wiele form wsparcia zbiórki ruszyło już z początkiem grudnia. Tradycyjnie możemy wpłacić darowiznę wrzucając pieniądze do puszki. Ale niekoniecznie! Czy wiesz w jaki sposób możesz wspomóc WOŚP?

30 lat temu nikt by nie pomyślał, że Orkiestra będzie grała na taką skalę. Zbiórka w 1993 roku miała na celu sfinansować jedynie zakup jednego płuco-serca. Wolontariusze nie mieli indentyfikatorów, a karteczki odbite na ksero z informacją, że zbierają fundusze na sprzęt medyczny. Udało się zebrać pieniądze nie na jedno płuco-serce a na to, by w taki sprzęt wyposażyć każdą kardiologiczną klinikę dziecięcą.

Po 30-tu latach WOŚP jest nie tylko najbardziej znaną Fundacją w Polsce, ale też chyba najbardziej kreatywną i idącą z duchem czasu. Większości z nas wsparcie Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy wciąż najbardziej kojarzy się z wrzuceniem jednemu z wolontariuszy pieniędzy do skarbonki i otrzymaniem za to naklejki z serduszkiem. Mało kto wie, że sposobów wsparcia jest więcej. O wiele więcej. Czy znacie je wszystkie?

1. Możesz zostać wolontariuszem WOŚP – to nic trudnego. Wypełniasz zgłoszenie online, wybierasz sztab do którego chcesz należeć, wysyłasz swoje zdjęcie i…czekasz na akceptację. Przed Finałem odbierasz swój identyfikator i puszkę i….ruszasz w świat! Do wieczora musisz z puszką wrócić do swojego sztabu, gdzie zostaną policzone pieniądze, które zebrałeś. Nic nie płacisz, a jedynie darujesz swój czas!

2. Jeśli nie masz czasu albo sił, by chodzić z puszką, możesz zgłosić się jako wirtualny wolontariusz. Zostanie utworzona dla Ciebie eSkarbonka do której Twoi znajomi będą mogli „wrzucić” pieniądze w formie przelewu online.

3. Kolejną metodą jest przelew na rachunek bankowy dedykowany 30. Finałowi WOŚP. Co roku, na początku grudnia podawany jest oficjalny numer rachunku powiązany z  Finałem. W tym roku możecie kierować swoje wpłaty na Konto 30. Finału WOŚP, wpisując numer 88 1140 1010 0000 5244 4400 1130. Jeżeli dorzucacie się do zbiórki spoza granic kraju, pamiętajcie o dodaniu   BREXPLPWMBKIBAN PL 88 1140 1010 0000 5244 4400 1130

4. Następnym sposobem na wsparcie 30. Finału jest dokonanie wpłaty przez stronę WOŚP. Tu możecie wybrać czy takiej wpłaty dokonujecie jednokrotnie, czy chcecie cyklicznie wspierać działanie Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.  

5. Coś dla osób, które nie rozstają się z telefonem, a ich czas jest ograniczony. Można wysłać w kilka sekund SMS. Jak? Wpisujemy w treść sms: SERCE i wysyłamy pod numer 75565. Koszt SMS to 5złotych i właśnie tyle powędruje na konto Fundacji.  

6. Można też wesprzeć zbiórkę poprzez popularną platformę SięPomaga pod adresem: https://www.siepomaga.pl/wosp

7. Analogicznie można dorzucić swoje pieniądze poprzez platformę Wspieram.to. Poprzednie edycje zgromadziły już ponad pół miliona złotych! Każda wpłata zasilająca konto Fundacji, dokonana za pomocą strony akcji pojawia się jako część kolorowego Wirtualnego Serca, z Twoim imieniem i nazwiskiem!

Pełna kwota wsparcia wpływa na konto WOŚP. Wspieram.to i PayU zrezygnowało z prowizji realizując kampanię w pełni non-profit

8. Do celu 30. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy możecie też dorzucić się na portalu zrzutka.pl. Wspólnie możemy wysłać w stronę Dobrych Aniołów symboliczne światełko do nieba i wypełnić firmament gwiazdkami obrazującymi Wasze wpłaty na rzecz 30. Finału WOŚP.  

9. Dla osób wspierających WOŚP z terenu Wielkiej Brytanii jest też możliwość dokonania bezpłatnego przelewu za pomocą serwisu SamiSwoi 

Tyle z wpłat i przelewów. Ale sposobów jest więcej!

10. W dzień Finału można pomóc w bardzo prosty i bezkosztowy sposób. Wystarczy napisać post na facebooku z hasztagiem #MASTERCARDGRAZWOSP. Taki post zasili konto Finału o 5 złotych.  

11. Kolejny sposób to licytacje Allegro. Możesz zarówno wystawić swój przedmiot  bądź usługę na licytację, jak i licytować. A do wyboru jest chyba wszystko. Od samochodów, przez niesamowite wrażenia, spotkania z gwiazdami, po zwyczajne przedmioty, które można kupić w sklepie. Warto pobuszować po serwisie i znaleźć coś dla siebie.   Wsparciem finałowego grania jest też wystawianie licytacji. Możecie podzielić się z innymi swoimi pamiątkami, rękodziełem albo zaoferować coś co potraficie zrobić najlepiej – zaprosić darczyńców na warsztaty, lub zajęcia z dziedziny, w której jesteście ekspertami. Aukcje możecie wystawić sami lub skontaktować się z Fundacją.  

12. Kolejny sposób wsparcia dla osób z mocno zasobnym portfelem jest licytacja numerowanych Złotych Serduszek. Wykonane są one z metali szlachetnych przekazanych na rzecz Finału w minionych latach.  

13. Złote Karty, o które też można zawalczyć w Licytacji Najbardziej Hojnych Darczyńców, to też wyjątkowy element finałowej zbiórki. Pozłacane, numerowane, pamiątkowe karty telefoniczne to świetny łup dla kolekcjonera.

14. Wśród wielu form wsparcia Finału jest też gratka dla kolekcjonerów kart bankowych – zaprojektowana przez Jurka Owsiaka, bajecznie kolorowa karta mBanku będzie dostępna w oddziałach banku i w Internecie już 11 stycznia. Edycja limitowana!

15. Przy okazji codziennych zakupów już możecie wesprzeć Finał WOŚP wrzucając pieniądze do bajecznie kolorowych skarbonek 30. Finału WOŚP. Dostępne w sklepach sieciowych, lokalnych sklepikach, w lokalach usługowych i instytucjach, takich jak biblioteki, nasze puszki znajdziecie na terenie całego kraju i poza jego granicami. Aby namierzyć takie puszki wystarczy wejść na stronę: https://www.wosp.org.pl/wspieraj/mapa-puszek  

16. Wesprzeć cel tegorocznego Finału Fundacji WOŚP można też było podczas NVIDIA Charity Stream, oglądając występy twórców internetowych i aktywnie biorąc udział w panelach dyskusyjnych, podczas wspólnego grania, rysowania czy gotowania.  

17. Można też wziąć udział w 16. Biegu WOŚP. Opłaty startowe stanowią cegiełki, za które WOŚP może kupić osobiste pompy insulinowe dla kobiet ciężarnych z cukrzycą. Uwaga! Biegać możecie w każdym zakątku świata!

  • Możesz też kupić książkę, z której dochód w całości zostanie przeznaczony na WOŚP. Pięknie wydane, ilustrowane wydawnictwo pod tytułem “Bajki nasenne” na pewno ukołyszą najmłodszych do snu. Koszt to 49,00 złotych i do kupienia jest tutaj: https://tusieczyta.pl/pl/na-dobranoc/900-bajki-nasenne-9788396309105.html

18. Jak w ubiegłych latach do pomocy przyłączył się mBank. Przygotował dla swoich klientów specjalną aplikację bankową. Darczyńcy, którzy klientami banku nie są, mogą charytatywnej wpłaty dokonać przez stronę. Ale to nie wszystko. mBank za każde 100 wpłat od Was dołoży  od siebie aż 100 000 złotych.  

19. Ładując konto i opłacając FV w aplikacji operatora PLAY, również wspieracie zbiórkę WOŚP.  

20. W Biedronce i Lidl możecie nie tylko wrzucić pieniądze do puszki, ale też kupić orkiestrowe gadżety. I właśnie w ten sposób wspomóc Finał.  

21. A może przejażdżka UBER? Możesz wybrać opcję przejazdu z “serduszkiem” i wesprzeć zbiórkę.  

 Czy znaliście wszystkie te sposoby wsparcia WOŚP? A może są jeszcze inne, o których nie wiemy? Może jakieś wyjątkowe atrakcje organizowane są w Waszych sztabach? Napiszcie koniecznie.

artykuł powstał w oparciu o oficjalne informacje zawarte na stronie WOŚP

Poprzedni artykułPolski Ład – czy znów zapomniano o osobach z niepełnosprawnościami?
Następny artykułList otwarty – Narencie.pl
Nazywam się Agnieszka Jóźwicka i jestem mamą pięcioletniego Olinka. Zawsze byłam bardzo aktywna i nie tyle musiałam, co chciałam robić więcej niż moi rówieśnicy. Od szóstego roku życia grałam na fortepianie, skończyłam podstawową i średnią szkołę muzyczną, występowałam w Teatrze Polskim w Warszawie, gościnnie brałam udział w licznych programach telewizyjnych dla dzieci i młodzieży. Na pierwszym roku studiów (muzykologia na Uniwersytecie Warszawskim) poszłam na staż do radiowej Trójki i… zostałam w niej przez kilka lat pracując jako reporter w redakcji aktualności. Mimo iż skończyłam studia muzykologiczne, na dobre związałam się z dziennikarstwem i mediami. Ukończyłam studia podyplomowe z zarządzania w mediach i kontynuowałam swoją medialną przygodę kolejno pracując w czołowych firmach produkcyjnych oraz w stacjach TVN i TTV. Praca w mediach nigdy nie była moim przykrym obowiązkiem, a zawsze pozytywnym wyzwaniem i adrenaliną, bez której nie potrafiłam funkcjonować. Wtedy jeszcze nie wiedziałam z jaką adrenaliną przyjdzie mi się mierzyć w przyszłości. I to nie w pracy, a prywatnie. W 2015 roku wyszłam za mąż, a już w 2016 roku zostałam mamą wymarzonego synka – Aleksandra, zwanego przez wszystkich Olinkiem. To on wywrócił świat całej rodziny do góry nogami i to kilka razy. Pierwszy, gdy w dwunastym tygodniu ciąży otrzymałam diagnozę wady wrodzonej nerek u Olinka. Drugi, gdy zupełnie niespodziewanie urodził się na przełomie 26 i 27 tygodnia ciąży. Trzeci, gdy otrzymaliśmy diagnozę – Mózgowe Porażenie Dziecięce Czterokończynowe. Dziś jestem przede wszystkim mamą, żoną, fizjoterapeutką, pielęgniarką, osobą która chce sprawić by syn był w przyszłości osobą samodzielną, i nieustannie poszukuje na to sposobu i środków. W wolnej chwili prowadzę na facebooku funpage „Olinek” , aukcję charytatywną na rzecz Olka i innych osób walczących o zdrowie i życie „#DLAOLINKA” oraz stronę na facebooku „MPDzieciak”, na której testuję wraz z synem zabawki dla dzieci z niepełnosprawnościami. Czy mam jakieś marzenia? Jedno największe – by mój Syn był szczęśliwy.