Niepełnosprawny przedsiębiorca może liczyć na dofinansowanie obowiązkowych składek emerytalnych i rentalnych. Ich wysokość zależna jest od stopnia niepełnosprawności i wynosi:

  • 100% kwoty obowiązkowych składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe – przy znacznym stopniu niepełnosprawności,
  • 60% kwoty obowiązkowych składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe – przy umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,
  • 30% kwoty obowiązkowych składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe – przy lekkim stopniu niepełnosprawności.

Wszelkie formularze i szczegółowe informacje są na stronie PFRON-u:

https://www.pfron.org.pl/osoby-niepelnosprawne/dofinansowanie-dzialalnosci-gospodarczej/refundacja-skladek-zus/formularze-dotyczace-refundacji-skladek-zus/

Dotacja na rozpoczęcie działalności gospodarczej dla osoby niepełnosprawnej

Osoba niepełnosprawna, która pozostaje bez zatrudnienia, może ubiegać się o dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Dotację przyznaje Powiatowy Urząd Pracy. Aby otrzymać dotację, należy zobowiązać się do prowadzenia działalności przez rok lub dwa lata.

W przypadku zobowiązania się na 12 miesięcy, możemy liczyć na maksymalne dotację w wysokości sześciokrotności średniego miesięcznego wynagrodzenia.

W przypadku zobowiązania się na 24 miesięcy, możemy liczyć na maksymalne dotację w wysokości dwunastokrotności średniego miesięcznego wynagrodzenia. Należy mieć na uwadze, że PUP może określić procentowo na co wydamy pieniądze z dotacji. To znaczy, że sytuacja gdzie otrzymujemy 70 000 zł dotacji i całość przeznaczamy na zakup taksówki oraz licencji, może być niedostępna

Poprzedni artykułPodróż samolotem z wózkiem inwalidzkim
Następny artykułSierpień miesiącem wiedzy o SMA
Cześć, mam na imię Mateusz. Na “NaRencie.pl” zajmuję się pisaniem artykułów i tworzeniem materiałów video. Poruszam tematy które są mi najbardziej bliskie. Po pierwsze sport, ponieważ jestem zawodnikiem Widzewa Łódź AMP Futbol a piłka nożna to moja największa pasja od najmłodszych lat. Po drugie podróże, ponieważ jestem absolwentem studiów na kierunku Turystyka i Rekreacja na Uniwersytecie Łódzkim. Ponadto przeżyłem fantastyczną przygodę, pracując jako pilot wycieczek do Włoch dla jednego z największych biur podróży w Polsce. Często odnoszę się też do innych tematów związanych z rynkiem pracy, edukacją oraz wszystkim innym czego doświadczyłem. Sam jestem niepełnosprawny od urodzenia, dlatego doskonale znam wszystkie minusy ale także i plusy z tym związane. Staram się dostrzegać rozwiązania, nie problemy. Taką też narrację przyjmuję w tworzonych przeze mnie treściach. Do wielu spraw podchodzę z dystansem. Cenię sobie poczucie humoru. Zachęcam do śledzenia moich wpisów i filmów a także do komentowania. Chętnie poznam Wasze opinie i porozmawiam z tymi z Was którzy będa mieli na to ochotę :)