WARSZAWA 07.09.2019 AMP FUTBOL CUP 2019 MECZ: POLSKA - FRANCJA --- AMPUTEE FOOTBALL MATCH IN WARSAW: POLAND - FRANCE ROBERT LEWANDOWSKI FOT. PIOTR KUCZA/FOTOPYK

Wrzesień obfituje w wydarzenia sportowe dla osób z niepełnosprawnościami. Od 24 sierpnia do 5 września w Tokio odbywają się Igrzyska Paraolimpijskie, a już tydzień później zaczynają się Mistrzostwa Europy Ampfutbol w Krakowie. Jest to niebywała gratka dla osób z niepełnosprawnościami, które potrzebują inspiracji, oraz po prostu dla fanów sportu, niezależnie od jego wydania.

Polacy na paraolimpiadzie.

Stan na wieczór, pierwszego września to 18 medali, z czego 3 złote, 5 srebrnych i 10 brązowych. Polska znajduje się obecnie na 24 miejscu klasyfikacji medalowej. Przed nami jeszcze 3 dni zmagań paraolimpijskich. Ciężko będzie dorównać wynikowi Polskich paraolimpijczyków z Rio, gdzie zdobyli łącznie 39 medali i uklasyfikowali się na 10 miejscu klasyfikacji medalowej. Złote medale zdobyli: Piotr Kosewicz, Patryk Chojnowski i Róża Kozakowska, której historia obiegła całą Polskę. 

Tegoroczne Igrzyska Paraolimpijskie są wyjątkowe, nie tylko ze względu na pandemię koronawirusa związane z nią obostrzenia. Są to pierwsze Igrzyska Paraolimpijskie, transmitowane na tak dużą skalę. Na serwisie YouTube, można znaleźć codzienne podsumowanie dnia igrzysk. Występy Polskich paraolimpijczyków można śledzić na kanale TVP Sport dostępnym nawet w ramach telewizji naziemnej. Jest to spora rewolucja i przede wszystkim ukłon w stronę sportowców z niepełnosprawnościami, dzięki temu, możemy na żywo im kibicować i wraz z nimi świętować ich sukcesy.

Mistrzostwa Europy Ampfutbol 

12 września rozpoczynają się Mistrzostwa Europy w Ampfutbol. Po ceremonii otwarcia, Reprezentacja Polski zagra pierwszy mecz. Ich rywalem będzie Reprezentacja Ukrainy. W czerwcu obie drużyny mierzyły się już w ramach Ampfutbol CUP. Reprezentacja Polski, odniosła dwa okazałe zwycięstwa, 4:0 oraz 5:0. Pozostałymi rywalami Polaków są reprezentację Hiszpanii oraz Szkocji. 

Źródło: instagram: @euroamp. Grupy Euro

Zdecydowanym faworytem imprezy jest Turcja. W Turcji, Ampfutbol jest sportem profesjonalnym. Są stadiony na kilka tysięcy osób dedykowane jedynie na Ampfutbol. Ponadto są tam trzy poziomy rozgrywkowe, a najlepsi zawodnicy zarabiają kilka razy więcej niż wynosi przeciętna turecka pensja. Na poprzednich Mistrzostwach Europy, finałowy mecz pomiędzy Anglią i Turcją zgromadził ponad 40 000 osób na stadionie i miliony przed telewizorami. Ciężko rywalizować z Turkami, jednak możliwy jest dobry wynik. Innymi, mocnymi kandydatami do medalu są reprezentację Polski, Anglii i Rosji.

Gdzie obejrzeć Mistrzostwa Europy Ampfutbol? 

Podobnie jak w przypadku Igrzysk Paraolimpijskich, mecze Reprezentacji Polski będą transmitowane w TVP Sport. Będzie można śledzić występy Polaków w ogólnodostępnej telewizji oraz w aplikacji i na stronie internetowej TVP Sport. Wierzę, że jest to krok, który przyczyni się do popularyzacji dyscypliny.

https://ampfutbol.pl/mistrzostwa-europy-amp-futbol-przeniesione-na-2021-rok/

Robert Lewandowski ambasadorem Ampfutbolu.

Zawodnicy pierwszej reprezentacji od dawna wspierają i angażują się w promocje Ampfutbolu. Z racji zbliżających się Mistrzostw Europy, Robert Lewandowski został zapytany o te właśnie imprezę, w trakcie konferencji prasowej przed meczem eliminacji Mistrzostw Świata z Albanią. Kapitan pamiętał o imprezie i zapewniał że będzie kibicował naszej reprezentacji. Kilka lat temu, wziął nawet udział w krótkim treningu z zawodnikami Ampfutbolu, a obecnie, regularnie bierze udział we wszystkich wydarzeniach i spotkaniach związanych z Ampfutbolem. Postawa godna kapitana na boisku i poza nim.

Pozostaje nam trzymać kciuki (w moim przypadku akurat jednego kciuka:) za jak najlepszy występ na Mistrzostwach Europy Ampfutbol. Sztab i zawodnicy zapowiadają walkę o złoto. Biorąc pod uwagę dyspozycję rywali, będzie to trudne zadanie, jednak jest to możliwe. Następnym celem Reprezentacji Polski Ampfutbol będą Mistrzostwa Świata w 2022 roku. Wkrótce zostanie wyłoniony gospodarze. Do tej pory, zachęcam do śledzenia Euro przed telewizorem lub na żywo. Turniej rozgrywany będzie na stadionie Cracovii, a wstęp będzie całkowicie bezpłatny. Warto zobaczyć Ampfutbol na żywo. Zapraszam do kibicowania.

Mateusz

Przeczytaj również:

1. Czy niewidomi mogą grać w piłkę? Blind football
2. Co to jest Amp Futbol?

Poprzedni artykułNiezwykli paraolimpijczycy cz. II
Następny artykułMiesiąc Świadomości Nowotworów Wieku Dziecięcego