Rada nadzorcza PFRON właśnie zatwierdziła program „Mobilność osób z niepełnosprawnością”, zakładający wsparcie finansowe na zakup samochodu osobowego dla niepełnosprawnego kierowcy lub dla poruszającego się na wózku inwalidzkim pasażera. Program realizowany jest w ramach większego rządowego projektu – ” „Samodzielność-Aktywność-Mobilność”.   Wnioski o dofinansowanie zakupu samochodu będzie można składać od 1 marca 2023 r.

Program „Mobilność osób z niepełnosprawnością”

– Wraca, w zmienionej formie, program samochodowy. (…) Chcemy stworzyć rzeczywiste warunki dla osób, które nie mogą przesiadać się z wózków inwalidzkich, ale mając specjalny samochód, będą mogły podróżować jako pasażerowie lub kierowcy” – powiedział podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Warszawie  pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Paweł Wdówik. Jak dodał rząd chce,
aby były to samochody o jak najlepszym standardzie i indywidualnym dostosowaniu, dlatego wprowadzamy dwie zróżnicowane kategorie dofinansowań. Jedna kategoria dofinansowań  ma być przeznaczona dla samochodów dedykowanym kierowcom z niepełnosprawnością, a druga dotyczy pasażerów z niepełnosprawnością, którzy nie są w stanie samodzielnie się poruszać i przesiadać z wózków”.

W środowisku osób z niepełnosprawnościami pojawiło się pytanie, dlaczego program ruszy dopiero w marcu. Jak wyjaśniono podczas konferencji ten dość późny termin spowodowany jest dwoma przesłankami. Zdaniem decydentów osoby zainteresowane zakupem samochodu muszą mieć czas na jego znalezienie, co nie jest takie łatwe, a po drugie wnioski będą mogły być przyjmowane elektronicznie, co wymaga dłuższego czasu na  dostosowanie systemu obsługi wsparcia do takiego przedsięwzięcia.

Za realizację programu będą odpowiadały wojewódzkie oddziały PFRON.

Wysokość dofinansowania

 Ta uzależniona będzie od ceny zakupu dostosowanego samochodu osobowego. Samochody osobowe mogą być dofinansowane w następującej wysokości:

1. dla samochodów dostosowanych do ich prowadzenia przez osobę niepełnosprawną:

-do kwoty 150.000,00 zł – 80% ceny samochodu,
-nadwyżka ponad kwotę 150.000,00 zł do kwoty 250.000,00 zł – 50%,
-nadwyżka ponad kwotę 250.000,00 zł do kwoty 300.000,00 zł – 30%
-nadwyżka ponad kwotę 300.000,00 zł – 0%;

2. dla samochodów dostosowanych do podróży osoby z niepełnosprawnością jako pasażerem:

-do kwoty 130.000,00 zł – 85% ceny samochodu,
-nadwyżka ponad kwotę 130.000,00 zł do kwoty 200.000,00 zł – 50%,
-nadwyżka ponad kwotę 200.000,00 zł do kwoty 230.000,00 zł – 30%,
-nadwyżka ponad kwotę 230.000,00 zł – 0%.

Dofinansowania będę przyznawane też na zakup samochodów używanych jednak nie starszych niż  sześcioletnich. Jednocześnie sprzedający musi na auto do sześciu lat dać przynajmniej roczną gwarancję.

– Zakładamy, że program będzie realizowany do wyczerpania środków. Według naszych planów dofinansujemy zakup minimum 1000 samochodów  – zaznaczył zastępca prezesa PFRON ds. finansowych, Tomasz Maruszewski.

Na program „Mobilność osób z niepełnosprawnością” Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przeznaczy 250 mln zł.  
Program „Mobilność osób z niepełnosprawnością” realizowany będzie do 2025 r.

Poprzedni artykułChorzy na Mukowiscydozę apelują o refundację leku
Następny artykułBon turystyczny – przedłużony 
Nazywam się Agnieszka Jóźwicka i jestem mamą pięcioletniego Olinka. Zawsze byłam bardzo aktywna i nie tyle musiałam, co chciałam robić więcej niż moi rówieśnicy. Od szóstego roku życia grałam na fortepianie, skończyłam podstawową i średnią szkołę muzyczną, występowałam w Teatrze Polskim w Warszawie, gościnnie brałam udział w licznych programach telewizyjnych dla dzieci i młodzieży. Na pierwszym roku studiów (muzykologia na Uniwersytecie Warszawskim) poszłam na staż do radiowej Trójki i… zostałam w niej przez kilka lat pracując jako reporter w redakcji aktualności. Mimo iż skończyłam studia muzykologiczne, na dobre związałam się z dziennikarstwem i mediami. Ukończyłam studia podyplomowe z zarządzania w mediach i kontynuowałam swoją medialną przygodę kolejno pracując w czołowych firmach produkcyjnych oraz w stacjach TVN i TTV. Praca w mediach nigdy nie była moim przykrym obowiązkiem, a zawsze pozytywnym wyzwaniem i adrenaliną, bez której nie potrafiłam funkcjonować. Wtedy jeszcze nie wiedziałam z jaką adrenaliną przyjdzie mi się mierzyć w przyszłości. I to nie w pracy, a prywatnie. W 2015 roku wyszłam za mąż, a już w 2016 roku zostałam mamą wymarzonego synka – Aleksandra, zwanego przez wszystkich Olinkiem. To on wywrócił świat całej rodziny do góry nogami i to kilka razy. Pierwszy, gdy w dwunastym tygodniu ciąży otrzymałam diagnozę wady wrodzonej nerek u Olinka. Drugi, gdy zupełnie niespodziewanie urodził się na przełomie 26 i 27 tygodnia ciąży. Trzeci, gdy otrzymaliśmy diagnozę – Mózgowe Porażenie Dziecięce Czterokończynowe. Dziś jestem przede wszystkim mamą, żoną, fizjoterapeutką, pielęgniarką, osobą która chce sprawić by syn był w przyszłości osobą samodzielną, i nieustannie poszukuje na to sposobu i środków. W wolnej chwili prowadzę na facebooku funpage „Olinek” , aukcję charytatywną na rzecz Olka i innych osób walczących o zdrowie i życie „#DLAOLINKA” oraz stronę na facebooku „MPDzieciak”, na której testuję wraz z synem zabawki dla dzieci z niepełnosprawnościami. Czy mam jakieś marzenia? Jedno największe – by mój Syn był szczęśliwy.