20 marca odbyło się kolejne spotkanie „2119: Protest OzN i osób opiekuńczych” z Ministerstwem Rodziny i Polityki Społecznej. Tym razem na tapet wzięto ważny problem asystencji osobistej.
Spotkanie w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej, podobnie jak w ubiegłym tygodniu, trwało trzy godziny. Tym razem analizowano założenia do ustawy wprowadzającej w Polsce asystencję osobistą OzN. Ustawa ta powstaje w Kancelarii Prezydenta RP, bez udziału strony społecznej – a więc reprezentantów OzN i ich opiekunów. Protestujący przy wsparciu Fundacji Avalon prosili i nadal proszą Pana Prezydenta, by w duchu idei „nic o nas bez nas” umożliwił im udział w tych ważnych dla całego środowiska pracach.
W czasie spotkania te najważniejsze idee i wstępnie projektowane zapisy projektu zostały zaprezentowane przez Ministra Pawła Wdówika, Pełnomocnika Rządu ds. Osób z Niepełnosprawnościami.
Była to pierwsza styczność strony społecznej z tym projektem.
Jak podkreślił w swojej relacji Krzystof Dobies z Fundacji Avalon, są to cały czas propozycje mocno robocze, nie są ostateczne. Fajt ten protestujących cieszy, ponieważ już tylko na minionym spotkaniu zgłosili bardzo długą listę uwag, zastrzeżeń i rekomendacji zmian. Fundamentem jest znany już i publikowany Dekalog Asystencji Osobistej. Tymczasem na spotkaniu nie zauważono w proponowanych przepisach odzwierciedlenia wielu jego kluczowych zasad.
Jak pisze Krzysztof Dobies : „Zależy nam na tym, by projekt ustawy o asystencji niósł prawdziwą zmianę i nową jakość niezależnego życia OzN w Polsce. Aby tak się stało, trzeba w zaprezentowane dziś zapisy włożyć jeszcze naprawdę dużo pracy. I to w krótkim czasie – aby mieć szansę na ustanowienie prawa jeszcze w tej kadencji, ustawa powinna być skierowana przez Prezydenta do prac sejmowych najpóźniej w maju.
Będziemy więc intensywnie wspierali Ministerstwo Rodziny w dalszych konsultacjach projektu Ustawy. Już dziś wśród całego grona osób tworzących Protest 2119 wyłoniony został roboczy zespół, który będzie w pełni dyspozycyjny wobec urzędników Ministerstwa, aby jak najszybciej opiniować bieżące zmiany i wszystkie proponowane przez Kancelarię Prezydenta zapisy.
Podzielimy się naszą wiedzą, doświadczeniem i ogromem praktycznych przykładów i sytuacji z życia wziętych – wszak codzienne, nieustanne wsparcie bliskich nam osób z niepełnosprawnościami to dla większości z nas wieloletni sens życia. „
Protestujący wciąż proszą Kancelarię Prezydenta o bezpośrednie włączenie ich w prace nas projektem.
Jak podkreślili protestujący, doceniają otwartość Ministerstwa Rodziny, jednak szybciej i łatwiej będzie wszystkim pracować w jednej grupie.
Przecież cel jest ten sam – niezależne życie osób z niepełnosprawnościami w standardach opisanych Konwencją ONZ i przyjętych w cywilizowanych krajach.
*Artykuł sporządzony na podstawie relacji Krzysztofa Dobiesa – Dyrektora Generalnego Fundacji Avalon
