Często główną przyczyną problemów ze znalezieniem pracy dla osób niepełnosprawnych jest wykształcenie. Znaczna część ma wykształcenie podstawowe lub gimnazjalne. Co prawda coraz więcej niepełnosprawnych podejmuje studia, jednak niepełnosprawność może w pewien sposób utrudniać dostęp do edukacji. Na szczęście obecnie jest dużo możliwości podejmowania kursów, szkoleń, zdobywania nowych kwalifikacji zawodowych bez wychodzenia z domu. Jest wiele kursów on-line które podnoszą nasze kompetencje.

Podnoszenie swoich kompetencji jest często niezbędne dla osób pełnosprawnych, które nie mają żadnych barier w podejmowaniu zatrudnienia. Osoby niepełnosprawne zatem, powinny przywiązywać jeszcze większą uwagę do swojego wykształcenia oraz kompetencji zawodowych. Należy pamiętać że słabsze wykształcenie to mniejsza konkurencyjność. Posiadając wykształcenie podstawowe, bez dodatkowych kursów, możemy jednak nadal mieć szansę na zatrudnienie w ochronie, handlu czy gastronomii (oferty pracy dla osób niepełnosprawnych znajdziesz tu: https://poltalento.pl/oferty)

Stypendia dla osób niepełnosprawnych

Osoby niepełnosprawne podejmujące naukę na publicznej uczelni wyższej mają prawo do stypendium (część uczelni prywatnych również przyznaje stypendia dla osób niepełnosprawnych). Dotyczy to zarówno trybu stacjonarnego jak i tzw. studiów zaocznych. Jak wysokie jest stypendium? To oczywiście zależy od uczelni, kierunku, roku, stopnia niepełnosprawności i liczby osób które otrzymują to stypendium. Sam byłem beneficjentem tego rodzaju wsparcia. Na studiach stacjonarnych pierwszego stopnia, otrzymywałem stypendium w wysokości od 450 zł do 600 zł (różne kwoty w różnych latach akademickich). Było przyznawane od października do czerwca (W listopadzie wyrównanie za październik). Z mojego doświadczenia mogę powiedzieć, że uzyskać stypendium jest bardzo łatwo. Wystarczy złożyć orzeczenie o niepełnosprawności oraz prosty formularz danej uczelni. Jeżeli uzyskamy odpowiednio wysoką średnią ocen by uzyskać stypendium rektora, całkowita kwota stypendiów może wynosić nawet ponad 1 500 zł.

Gdzie szukać szkoleń dla niepełnosprawnych.

Najlepiej szukać szkoleń i kursów zgodnie ze swoimi zainteresowaniami oraz obecnymi umiejętnościami. Dobrym miejscem jest na pewno Powiatowy Urząd Pracy. W tym miejscu osoba bezrobotna otrzyma propozycję kursu zgodnego z jej możliwościami oraz obecnym zapotrzebowaniem na lokalnym rynku pracy. Jeżeli jednak mamy już pracę i chcemy zdobyć nowe kompetencje lub się przekwalifikować, należy szukać wiedzy w innych miejscach. Moją ulubioną platformą ze szkoleniami jest https://www.udemy.com. Możemy znaleźć tam liczne szkolenia prowadzone przez praktyków z różnych branż. Warto pamiętać że większość z nich dotyczy umiejętności cyfrowych. To właśnie umiejętności cyfrowe będą kluczowe w najbliższej przyszłości, szczególnie dla osób niepełnosprawnych. Praca zdalna będzie dużą szansą na aktywizację zawodową.

Poprzedni artykułCzy to możliwe na jednej nodze? Rozmowa z Łukaszem Mamczarzem, medalistą Igrzysk Paraolimpijskich
Następny artykułJakie dodatkowe prawa ma niepełnosprawny pracownik.
Cześć, mam na imię Mateusz. Na “NaRencie.pl” zajmuję się pisaniem artykułów i tworzeniem materiałów video. Poruszam tematy które są mi najbardziej bliskie. Po pierwsze sport, ponieważ jestem zawodnikiem Widzewa Łódź AMP Futbol a piłka nożna to moja największa pasja od najmłodszych lat. Po drugie podróże, ponieważ jestem absolwentem studiów na kierunku Turystyka i Rekreacja na Uniwersytecie Łódzkim. Ponadto przeżyłem fantastyczną przygodę, pracując jako pilot wycieczek do Włoch dla jednego z największych biur podróży w Polsce. Często odnoszę się też do innych tematów związanych z rynkiem pracy, edukacją oraz wszystkim innym czego doświadczyłem. Sam jestem niepełnosprawny od urodzenia, dlatego doskonale znam wszystkie minusy ale także i plusy z tym związane. Staram się dostrzegać rozwiązania, nie problemy. Taką też narrację przyjmuję w tworzonych przeze mnie treściach. Do wielu spraw podchodzę z dystansem. Cenię sobie poczucie humoru. Zachęcam do śledzenia moich wpisów i filmów a także do komentowania. Chętnie poznam Wasze opinie i porozmawiam z tymi z Was którzy będa mieli na to ochotę :)