Osoby z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności mogą starać się o dofinansowanie na zakup samochodu z środków PFRON. Dofinansowanie może wynieść nawet 22-krotność wynagrodzenia minimalnego.

Program dofinansowań obejmuje dwa obszary adresatów. W ramach programu A beneficjentami mogą być osoby:

  • zatrudnione lub uczące się, pełnoletnie osoby niepełnosprawne w wieku aktywności zawodowej, legitymujące się prawem jazdy kategorii B, posiadające ważne orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności lub orzeczenie równoważne, wydane z powodu znacznej dysfunkcji narządu ruchu, obejmującej co najmniej jedną kończynę dolną,
  • dzieci niepełnosprawne posiadające ważne orzeczenie o niepełnosprawności, jeżeli wymagają rehabilitacji leczniczej a jeden z rodziców lub opiekun prawny posiada prawo jazdy kategorii „B

Natomiast w ramach programu B są to :

  • pełnoletnie osoby niepełnosprawne w wieku aktywności zawodowej, posiadające ważne orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie równoważne, wydane z powodu dysfunkcji narządu ruchu oraz zaświadczenie wydane przez lekarza specjalistę, potwierdzające możliwość prowadzenia pojazdu mechanicznego.

Jakie dofinansowanie może otrzymać osoba niepełnosprawna

Dofinansowanie dla osoby niepełnosprawnej może być udzielone na jeden z trzech celów:

  • zakup zakup samochodu osobowego,
  • zakup oprzyrządowania samochodu osobowego,
  • dofinansowanie kosztów uzyskania prawa jazdy,

Wysokość dofinansowania na zakup samochodu dla osoby niepełnosprawnej

Wysokość dofinansowania różni się w zależności od specyfiki celu na jaki ma być przeznaczone. Maksymalna kwota dofinansowania to wielokrotność wynagrodzenia minimalnego i wynosi ona dla poszczególnych celów:

  •  dofinansowanie do zakupu samochodu osobowego – 18
  •  dofinansowanie do oprzyrządowanego samochodu osobowego – 22,
  • dofinansowanie do kosztów kursu i egzaminów – 1,25,
  • dofinansowanie do pozostałych kosztów uzyskania prawa jazdy – 0,75.

Dodatkowo należy pamiętać że samochód musi być fabrycznie nowy, lub w przypadku oprzyrządowanego samochodu, maksymalnie 3 letni (Jeżeli jedynym oprzyrządowaniem jest automatyczna skrzynia biegów – musi być fabrycznie nowy).

Wymagany jest też minimalny wkład własny wnioskodawcy. W przypadku zakupu samochodu wynosi on 50%, a w przypadku kosztów prawa jazdy, jest to 15%

Wszelkie dodatkowe informacje znajdziesz na stronie swojego regionalnego PFRON-u.

Mateusz

Poprzedni artykułJak pozyskać środki na terapię?
Następny artykułDofinansowanie szkoleń niepełnosprawnych
Cześć, mam na imię Mateusz. Na “NaRencie.pl” zajmuję się pisaniem artykułów i tworzeniem materiałów video. Poruszam tematy które są mi najbardziej bliskie. Po pierwsze sport, ponieważ jestem zawodnikiem Widzewa Łódź AMP Futbol a piłka nożna to moja największa pasja od najmłodszych lat. Po drugie podróże, ponieważ jestem absolwentem studiów na kierunku Turystyka i Rekreacja na Uniwersytecie Łódzkim. Ponadto przeżyłem fantastyczną przygodę, pracując jako pilot wycieczek do Włoch dla jednego z największych biur podróży w Polsce. Często odnoszę się też do innych tematów związanych z rynkiem pracy, edukacją oraz wszystkim innym czego doświadczyłem. Sam jestem niepełnosprawny od urodzenia, dlatego doskonale znam wszystkie minusy ale także i plusy z tym związane. Staram się dostrzegać rozwiązania, nie problemy. Taką też narrację przyjmuję w tworzonych przeze mnie treściach. Do wielu spraw podchodzę z dystansem. Cenię sobie poczucie humoru. Zachęcam do śledzenia moich wpisów i filmów a także do komentowania. Chętnie poznam Wasze opinie i porozmawiam z tymi z Was którzy będa mieli na to ochotę :)