Osoba niepełnosprawna, podejmująca zatrudnienie na umowie o pracę, ma kilka dodatkowych praw. Warto o nich pamiętać wybierając formę współpracy.

Czas pracy osoby niepełnosprawnej.

Standardowo czas pracy osoby niepełnosprawnej wynosi maksymalnie 7 godzin dziennie (w tym dodatkowa 15-minutowa przerwa) i 35 godzin tygodniowo. Należy pamiętać że pracodawca zobowiązany jest do wynagrodzenia niepełnosprawnego pracownika jak za 8 godzin. Niemożliwa jest również praca w godzinach nocnych. Tak brzmi teoria, jest jednak możliwość pracy na zmiany 12 godzinne czy w godzinach nocnych. Należy wybrać inną niż umowa o pracę formę współpracy, lub lekarz może wyrazić zgodę na pracę w innym wymiarze godzin. Sam pracowałem w systemie 12-godzinnym równoważnym.

Dostosowane stanowisko pracy.

Pracodawca ma obowiązek dostosować stanowisko pracy do potrzeb osób niepełnosprawnych. Jak to wygląda w praktyce? To zależy od osoby zatrudnionej. Jakie ma potrzeby i jak można jej ułatwić pracę. Czasem będzie to wymagało zakupu konkretnego sprzętu (dostosowany samochód, odpowiedni komputer czy biurko itp.) a czasem może skończyć się na notatce w badaniu lekarskim za którym nie idą wymogi zatrudnionego

Zapewnienie kontynuacji zatrudnienia.

Osoba, która wskutek wypadku stała się niepełnosprawna, nie może zostać zwolniona z tego powodu. Należy zapewnić inne stanowisko lub dostosować obecne. O przykładzie takiego działania dowiecie się z naszego filmu który znajdziecie tutaj: Wywiad z Przemysławem Świerczem, kapitanem Reprezentacji Polski w AmpFutbolu. Przemek po wypadku nadal pracował jako instruktor pływania a z czasem awansował na wyższe stanowisko.

Zakaz dyskryminacji

W teorii nie można odrzucać kandydatury osoby ubiegającej się o dane stanowisko ze względu na niepełnosprawność. Oczywiście nie ma możliwości wykorzystania tego prawa i odnosi się ono do moralności i etyki osób prowadzących rekrutację.

Poprzedni artykuł(Nie)pełnosprawny pracownik – szkolenia dla osób niepełnosprawnych
Następny artykułKoncepty Gastronomiczne – Wielka szansa dla osób z niepełnosprawnościami
Cześć, mam na imię Mateusz. Na “NaRencie.pl” zajmuję się pisaniem artykułów i tworzeniem materiałów video. Poruszam tematy które są mi najbardziej bliskie. Po pierwsze sport, ponieważ jestem zawodnikiem Widzewa Łódź AMP Futbol a piłka nożna to moja największa pasja od najmłodszych lat. Po drugie podróże, ponieważ jestem absolwentem studiów na kierunku Turystyka i Rekreacja na Uniwersytecie Łódzkim. Ponadto przeżyłem fantastyczną przygodę, pracując jako pilot wycieczek do Włoch dla jednego z największych biur podróży w Polsce. Często odnoszę się też do innych tematów związanych z rynkiem pracy, edukacją oraz wszystkim innym czego doświadczyłem. Sam jestem niepełnosprawny od urodzenia, dlatego doskonale znam wszystkie minusy ale także i plusy z tym związane. Staram się dostrzegać rozwiązania, nie problemy. Taką też narrację przyjmuję w tworzonych przeze mnie treściach. Do wielu spraw podchodzę z dystansem. Cenię sobie poczucie humoru. Zachęcam do śledzenia moich wpisów i filmów a także do komentowania. Chętnie poznam Wasze opinie i porozmawiam z tymi z Was którzy będa mieli na to ochotę :)