Nie każda niepełnosprawność kwalifikuje do otrzymywania renty na stałe. W takim wypadku konieczne jest podjęcie pracy, jednak dla osoby niepełnosprawnej, może stanowić to niemałe wyzwanie. W tym artykule pokrótce przybliżę Wam sposoby poszukiwania pracy jako osoba niepełnosprawna oraz wskazówki jak napisać CV by otrzymać odpowiedź.

Na początek, należy zastanowić się, z jakich zawodów wyklucza Cię Twoja niepełnosprawność. Oczywistym jest że nie ma sensu aplikować np. na stanowisko pilota samolotów mając słaby wzrok, czy niepełnosprawność ruchową. Są jednak zawody, gdzie nie jest to aż tak oczywiste. Praca przedstawiciela handlowego, może również być niedostępna dla wielu osób niepełnosprawnych, dlaczego? Z prostego powodu. Ten zawód, zazwyczaj wymaga konieczności licznych wyjazdów samochodem służbowym, który zazwyczaj ma manualną skrzynię biegów. Zakup czy wynajem samochodu ze skrzynią automatyczną (lub innym dostosowaniem) dla nowego pracownika, może okazać się dla pracodawcy zbyt dużym argumentem by nie zatrudniać takiej osoby dla pracodawcy. Często, niestety, pracodawcy nie chcą zatrudniać osoby z widoczną niepełnosprawnością w zawodzie który dotyczy obsługi klienta. Część z nich boi się że taka osoba nie da sobie rady, lecz są też tacy, którzy obawiają się naruszenia wizerunku firmy według którego, klientów obsługują tylko najpiękniejsi i uśmiechnięci ludzie. Niestety. Po drugiej zaś stronie, są pracodawcy, specjaliści HR czy inne osoby odpowiedzialne za rekrutacje, które zatrudniają osoby niepełnosprawne chętniej niż osoby pełnosprawne. Myślę że powody tego są bardzo rozmaite i przede wszystkim zależą od osoby rekrutującej i rekrutowanej. Sam doświadczyłem sytuacji, kiedy ograniczenia związane z moim prawem jazdy stały na przeszkodzie do zatrudnienia mnie na stanowisku na które aplikowałem, jednak otrzymałem możliwość pracy na innym, wyższym stanowisku w tej samej firmie. Są więc pracodawcy, dla których niepełnosprawność nie jest problemem.

Gdzie szukać pracy będąc niepełnosprawnym?

Najlepszym miejscem do szukania pracy będąc osobą niepełnosprawną jest portal https://poltalento.pl/. Na Poltalento znajdują się oferty pracy tylko dla osób niepełnosprawnych. Po zarejestrowaniu się na portalu, otrzymujemy maile lub telefony (jeśli przy rejestracji wyrazimy na to zgodę) z informacją o nowych ofertach pracy z naszego regionu. Jedynym minusem tego portalu jest ograniczona liczba ofert pracy. Niestety nie jest on jeszcze popularny wśród pracodawców. 

Kolejny portal który umożliwia szukanie ofert pracy tylko dla osób niepełnosprawnych to https://www.olx.pl/. W sekcji praca jest możliwość filtrowania ofert i wyświetlania tylko tych, gdzie pracodawca oczekuje orzeczenia o niepełnosprawności. Minusem jest fakt, że większość to oferty pracy fizycznej, gdzie wynagrodzenie rzadko przekracza 3000 zł brutto.

Posiadając odpowiednie umiejętności cyfrowe, można szukać pracy na portalu https://rocketjobs.pl/. Przy zdecydowanej większości ofert pracy nie ma znaczenia czy jesteśmy niepełnosprawni czy nie. Plusem jest to że wiele ofert dotyczy pracy zdalnej. Na Rocketjobs można znaleźć również liczne oferty staży, które umożliwią przebranżowienie się.

Najpopularniejszy w Polsce portal z ofertami pracy https://www.pracuj.pl/, nie ma niestety opcji filtrowania ofert tylko dla osób z orzeczeniem o niepełnosprawności, jednak można skorzystać z wyszukiwarki słów kluczowych. Jest to dobre miejsce do poszukiwania pracy, jeśli niepełnosprawność nie wyklucza ze zwykłej aktywności zawodowej

Jak pisać CV? 

Najlepiej pisać, lub przynajmniej edytować CV specjalnie pod daną ofertę. Wysyłanie tego samego pliku do każdego pracodawcy nie jest najlepszą opcją. Czasem warto zajrzeć na stronę internetową pracodawcy, dostosować czcionkę i kolory naszego CV do tego co jest na stronie. Ważny jest też język jakim napisane jest ogłoszenie. Postaraj się dostosować do niego treść swojego pliku. Pamiętaj aby wstawić swoje zdjęcie(nie z wakacji czy przy piwie!). Najlepiej sprawdzi się zdjęcie z prawa jazdy czy dowodu.

CV możesz stworzyć wykorzystując edytory tekstu dostępne na Twoim komputerze czy płatne portale, takie jak np. https://interviewme.pl/. Moim zdaniem najlepszym narzędziem jest jednak darmowy edytor online https://www.canva.com/. Można swobodnie edytować i tworzyć różne pliki graficzne i tekstowe. Po założeniu konta, mamy dostęp do wszystkich naszych projektów. Dzięki temu można stworzyć jeden szablon i edytować go odpowiednio pod konkretne oferty. Dostępnych jest wiele darmowych szablonów CV, w których wystarczy jedynie wstawić swoje dane.

Canva jest bardzo prosta w użyciu i ma wiele dostępnych szablonów.

Czy pisać w CV o niepełnosprawności?

Zdecydowanie tak. Należy poinformować pracodawcę o stopniu swojej niepełnosprawności. Jest to dla niego cenna informacja. Dzięki temu wie, jakie dodatkowe benefity może otrzymać zatrudniając właśnie Ciebie. Unikniemy też dzięki temu nieprzyjemnej sytuacji i zaskoczenia w trakcie rozmowy rekrutacyjnej. Jak to zrobić? Lepiej nie wpisywać orzeczenia o niepełnosprawności jako certyfikat, tuż obok certyfikatu z języka angielskiego i prawa jazdy. Najlepiej stworzyć sekcję “O mnie” i zrobić tam krótkie wprowadzenie dotyczące swojego profilu zawodowego oraz zawrzeć informację o orzeczeniu.

W następnych artykułach z tej serii opowiem Ci o przywilejach niepełnosprawnego pracownika, co zyskuje pracodawca oraz gdzie i jak zdobywać cenne kwalifikacje.

Poprzedni artykułPodróże osób niepełnosprawnych
Następny artykułCo to jest Amp Futbol?
Cześć, mam na imię Mateusz. Na “NaRencie.pl” zajmuję się pisaniem artykułów i tworzeniem materiałów video. Poruszam tematy które są mi najbardziej bliskie. Po pierwsze sport, ponieważ jestem zawodnikiem Widzewa Łódź AMP Futbol a piłka nożna to moja największa pasja od najmłodszych lat. Po drugie podróże, ponieważ jestem absolwentem studiów na kierunku Turystyka i Rekreacja na Uniwersytecie Łódzkim. Ponadto przeżyłem fantastyczną przygodę, pracując jako pilot wycieczek do Włoch dla jednego z największych biur podróży w Polsce. Często odnoszę się też do innych tematów związanych z rynkiem pracy, edukacją oraz wszystkim innym czego doświadczyłem. Sam jestem niepełnosprawny od urodzenia, dlatego doskonale znam wszystkie minusy ale także i plusy z tym związane. Staram się dostrzegać rozwiązania, nie problemy. Taką też narrację przyjmuję w tworzonych przeze mnie treściach. Do wielu spraw podchodzę z dystansem. Cenię sobie poczucie humoru. Zachęcam do śledzenia moich wpisów i filmów a także do komentowania. Chętnie poznam Wasze opinie i porozmawiam z tymi z Was którzy będa mieli na to ochotę :)