Osoba niepełnosprawna może uzyskać dofinansowanie do szkolenia zawodowego m.in. w PFRON-ie. Dofinansowanie z PFRON-u przysługuje bezrobotnym, oraz osobom które mają niewystarczające kompetencje, nie są w stanie aktywnie poszukiwać pracy czy są w sytuacji która wymaga od nich doskonalenia kompetencji zawodowych.

Na szkolenia możemy zostać skierowani również z Powiatowego Urzędu Pracy.

Dofinansowania dla niepełnosprawnych z innych źródeł

Bardzo ciekawą opcją uzyskania dofinansowania jest Fundacja Aktywnej Rehabilitacji (https://www.far.org.pl/), która ma oddziały we wszystkich województwach. Sam korzystałem z pomocy Fundacji. Dzięki temu uzyskałem dofinansowanie na kurs trenera piłki nożnej. Fundacja pomoże w aktywizacji zawodowej i uzyskaniu praktycznie każdego szkolenia które jest dla nas interesujące i pomoże realnie zwiększyć szansę na odpowiednie zatrudnienie.

Dofinansowanie edukacji dla niepełnosprawnych

Osoba niepełnosprawna może otrzymać refundację 85% czesnego na uczelni wyższej. Wniosek należy złożyć na stronie https://sow.pfron.org.pl/. Dodatkowo przewidziane są różne dodatki, na przykład za elektroniczne załatwienie formalności, zaliczenie semestru itp. Można uzyskać refundację już opłaconych składek lub opłacanie ich na bierząco. Formalności są dosyć proste, wymaganych jest niewiele dokumentów. Z tej pomocy również korzystałem osobiście.

Poprzedni artykułKto może otrzymać dofinansowanie na zakup samochodu?
Następny artykułJakie możliwości i udogodnienia oferuje hotel przyjazny osobom niepełnosprawnym?
Cześć, mam na imię Mateusz. Na “NaRencie.pl” zajmuję się pisaniem artykułów i tworzeniem materiałów video. Poruszam tematy które są mi najbardziej bliskie. Po pierwsze sport, ponieważ jestem zawodnikiem Widzewa Łódź AMP Futbol a piłka nożna to moja największa pasja od najmłodszych lat. Po drugie podróże, ponieważ jestem absolwentem studiów na kierunku Turystyka i Rekreacja na Uniwersytecie Łódzkim. Ponadto przeżyłem fantastyczną przygodę, pracując jako pilot wycieczek do Włoch dla jednego z największych biur podróży w Polsce. Często odnoszę się też do innych tematów związanych z rynkiem pracy, edukacją oraz wszystkim innym czego doświadczyłem. Sam jestem niepełnosprawny od urodzenia, dlatego doskonale znam wszystkie minusy ale także i plusy z tym związane. Staram się dostrzegać rozwiązania, nie problemy. Taką też narrację przyjmuję w tworzonych przeze mnie treściach. Do wielu spraw podchodzę z dystansem. Cenię sobie poczucie humoru. Zachęcam do śledzenia moich wpisów i filmów a także do komentowania. Chętnie poznam Wasze opinie i porozmawiam z tymi z Was którzy będa mieli na to ochotę :)