17 milionów! Tyle szacunkowo osób na świecie ma zdiagnozowane Mózgowe Porażenie Dziecięce. 17 milionów to blisko połowa ludności Polski. Mózgowe porażenie dziecięce występuje u około 2 na 1000 urodzonych dzieci. Nic więc dziwnego, ze w obliczu takiej ilości osób dotkniętych schorzeniem, postanowiono ustanowić Światowy Dzień Mózgowego Porażenia Dziecięcego.

Każdego roku, począwszy od 2012 roku, 6 października obchodzony jest Światowy Dzień Mózgowego Porażenia Dziecięcego. Obchody tego święta mają  oczywiście na celu podnoszenie świadomości społecznej na temat MPD. Inicjatorem święta, dziewięć lat temu była australijska organizacja non-profit Cerebral Palsy Alliance oraz amerykańska United Cerebral Palsy. Obecnie Światowy Dzień MPD wpierany jest przez kilkaset organizacji związanych z porażeniem mózgowym, przez liczne uczelnie, instytucje badawcze, szkoły i szpitale dziecięce z aż 65 państw.

W ramach akcji, nie tylko nagłaśnia się problematykę porażenia dziecięcego, ale również poszukuje rozwiązań, które spowodowałyby zwiększenie komfortu życia osób dotkniętych MPD.  W pierwszym roku trwania akcji, Alper Sirvan z Turcji zaproponował wprowadzenie na rynek wózków inwalidzkich napędzanych energią elektryczną, a zespół z Uniwersytetu z Wirginii opracował prototyp ów wynalazku.

A jak świętujemy w Polsce?

W Polsce Światowy Dzień Mózgowego Porażenia Dziecięcego również jest obchodzony 6 października. W Polsce partnerem Światowego Dnia Mózgowego Porażenia Dziecięcego jest Fundacja Pomocy Dzieciom Kolorowy Świat, która prowadzi kampanię #17milionów

Akcja #17 Milionów wspierana jest przez znane osoby, które tego dnia szczególnie nagłaśniają tematykę MPD. Do tej pory do akcji włączyła się niezliczona liczba aktorów, wokalistów, sportowców, dziennikarzy. Między innymi:

Agata Kulesza, Łukasz Piszczek, Maria Niklińska, Katarzyna Nosowska, Anita Sokołowska, Marta Żmuda-Trzebiatowska, Mela Koteluk, Renata Przemyk, Patrycja Markowska, Piotr Pustelnik , Agata Kulesza, Anna Wyszkoni, Adam Małysz, Barbara Kurdej – Szatan, Cezary Żak, Stanisław Soyka, Aleksander Doba, Robert Janowski, Michał Kempa, Mietek Szcześniak i wielu wielu innych.

Kolor zielony,  jako kolor nadziei, stał się symbolem obchodów Światowego Dnia Mózgowego Porażenia Dziecięcego i tego dnia na całym świecie, w geście solidarności z osobami z MPD, rozświetlane są w kolorze zielonym prestiżowe budynki i obiekty. Tego dnia również wiele budynków w naszym kraju podświetlonych jest na kolor zielony. W ubiegłym roku zaświeciły między innymi:

Pałac Kultury w Warszawie, Muzeum Narodowe w Warszawie,  Biurowiec Spectrum Tower w Warszawie, Pole Golfowe w Warszawskim Wilanowie, Dźwigozaury w Szczecinie, Teatr Wielki w Łodzi, MPK w Łodzi,  Manufaktura w Łodzi, Teatr Muzyczny w Poznaniu, Stadion w Poznaniu, Stadion Energa w Gdańsku, Fontanna Neptuna w Gdański, Gdański Wiadukt Kościuszki, Stadion we Wrocławiu, Opera Wrocławska, Ratusz w Olsztynie, Malborska Wieża Ciśnień, Galeria Krakowska, Kraków Tauron Arena, Kielce Galeria Echo, Gliwice Radiostacja i wiele innych budynków użyteczności publicznej, a nawet… domów prywatnych!

Fundacja Kolorowy Świat po raz kolejny w ramach kampanii #17milionów – 6 października 2021 poprowadzi akcję podświetlania w całej Polsce na kolor zielony obiektów zabytkowych, budynków użyteczności publicznej, w tym galerii, centrów handlowych oraz mostów. Wasz budynek również może zaświecić w tym dniu razem z nami dla 17 milionów – szczegóły znajdziecie na stronie Fundacji!

Poprzedni artykułDziewczyna po amputacji w finale krajowych wyborów Miss
Następny artykuł10 października – Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
Nazywam się Agnieszka Jóźwicka i jestem mamą pięcioletniego Olinka. Zawsze byłam bardzo aktywna i nie tyle musiałam, co chciałam robić więcej niż moi rówieśnicy. Od szóstego roku życia grałam na fortepianie, skończyłam podstawową i średnią szkołę muzyczną, występowałam w Teatrze Polskim w Warszawie, gościnnie brałam udział w licznych programach telewizyjnych dla dzieci i młodzieży. Na pierwszym roku studiów (muzykologia na Uniwersytecie Warszawskim) poszłam na staż do radiowej Trójki i… zostałam w niej przez kilka lat pracując jako reporter w redakcji aktualności. Mimo iż skończyłam studia muzykologiczne, na dobre związałam się z dziennikarstwem i mediami. Ukończyłam studia podyplomowe z zarządzania w mediach i kontynuowałam swoją medialną przygodę kolejno pracując w czołowych firmach produkcyjnych oraz w stacjach TVN i TTV. Praca w mediach nigdy nie była moim przykrym obowiązkiem, a zawsze pozytywnym wyzwaniem i adrenaliną, bez której nie potrafiłam funkcjonować. Wtedy jeszcze nie wiedziałam z jaką adrenaliną przyjdzie mi się mierzyć w przyszłości. I to nie w pracy, a prywatnie. W 2015 roku wyszłam za mąż, a już w 2016 roku zostałam mamą wymarzonego synka – Aleksandra, zwanego przez wszystkich Olinkiem. To on wywrócił świat całej rodziny do góry nogami i to kilka razy. Pierwszy, gdy w dwunastym tygodniu ciąży otrzymałam diagnozę wady wrodzonej nerek u Olinka. Drugi, gdy zupełnie niespodziewanie urodził się na przełomie 26 i 27 tygodnia ciąży. Trzeci, gdy otrzymaliśmy diagnozę – Mózgowe Porażenie Dziecięce Czterokończynowe. Dziś jestem przede wszystkim mamą, żoną, fizjoterapeutką, pielęgniarką, osobą która chce sprawić by syn był w przyszłości osobą samodzielną, i nieustannie poszukuje na to sposobu i środków. W wolnej chwili prowadzę na facebooku funpage „Olinek” , aukcję charytatywną na rzecz Olka i innych osób walczących o zdrowie i życie „#DLAOLINKA” oraz stronę na facebooku „MPDzieciak”, na której testuję wraz z synem zabawki dla dzieci z niepełnosprawnościami. Czy mam jakieś marzenia? Jedno największe – by mój Syn był szczęśliwy.